Resulullah (s.a.a) Vefat Yıldönümünde Igdır'da Anıldı

Resulullah (s.a.a) Vefat Yıldönümünde Igdır'da Anıldı

 

Iğdır Ehl-i Beyt Alimleri Derneği tarafından Hz. Resulullah (s.a.a.), imam Hasan (a.s.) ve İmam Rıza’nın şehadetini anma ve yas programı düzenlendi.

Salon İnci’de yapılan programa İlahiyatçı Prof. Dr. Süleyman ULUDAĞ, Iğdır Üniv. İlahiyat Fak. Dekanı Prof. Dr. Şadi EREN ve Iğdır Ehl-i beyt alimlerinden Ş.Zeki TÜMAY konuşmacı olarak katılırken, İran’ın Binab şehrinden davet edilen Ehl-i Beyt Meddahı Ehed Sebzi’de okuduğu mersiyeler ile gönülleri fethetti…

Program, Iğdır Ehl-i Beyt Alimlerinden Ş.Ahmet ALÇİÇEK’in Kur’an tilaveti ile başladı. Daha sonra Iğdır Ehl-i Beyt Alimleri Derneği Başkanı Ş.Veli BEDER açılış konuşması ile izleyicilere ve misafirleri selamladı. Ardından konuşmacı olarak davet edilen Prof. ULUDAĞ, özellikle vahdete vurgu yapan bir konuşma yaptı. Konuşmasına bazı günlerin, diğerlerine göre daha özel olduğunun ve mutlaka paylaşılması gerektiğinin altını çizerek başlayan ULUDAĞ, bu cümleden olarak sevinç içeren Hz. Resulullah’ın doğumu, Miraç olayı gibi günlerin yanında, matem içeren Aşura, Hz. Resulullah’ın vefatı gibi günlerin de ruhuna uygun olarak anılması gerektiğini söyledi. Prof. ULUDAĞ konuşmasına şöyle devam etti: “Meşhur bir hadis , “İhtilafta rahmet vardır” buyurur. Aslında bunun iyi incelemek gerekir. Çünkü Kur’an, “tefrikaya düşmeyin” diye buyurur. Bu ikisini birleştirdiğimizde şöyle bir sonuç elde ederiz: Bazı konularda ihtilaf haramdır ve asla caiz değildir. Mesela itikatte 3 esas vardır. Tevhid, Nübüvvet ve Mead. Bu konularda ihtilaf, insanı dinden çıkarır. Aynı şekilde ibadette de temel konular vardır ki bunlar; Namaz, Oruç, Hac ve Zekat olarak ana başlıklar altında toplanabilir. Bunların varlığında da ihtilaf asla caiz değildir.

Ancak bu ibadi esaslarla ilgili cüziyatta, fer’i konularda ihtilaf olabilir. Bunlar içtihadın konusu dahilindedir. Gerek Sünnilerde ve gerekse de Şia’da bu konularda faklı içtihadlar vardır. İşte bu içtihad farklılıklarında rahmet vardır. Çünkü böylece farklı görüşler, farklı bakış açıları gelişir ve bu da düşünce dünyamızı zenginleştirir, durağanlığı yok eder, ilerlemenin kapılarını açar. Bu konulardaki ihtilaflarda herkes birbirine saygı göstermelidir.

Tarihte de günümüzde de, bu konular bahane edilerek fitne çıkarmak isteyenler vardır. Onların bu fitnelerinin farkına varmalı ve bunlara engel olunmalıdır.”

Prof. Süleyman Uludağ’dan sonra kürsüye gelen Prof. Şadi EREN ise, Anmak ve Anlamak hepimizin vazifelerindendir” diye başladığı konuşmasında hz. Resulullah’ın (s.a.a.) şahsiyeti ve bunun günümüze yansımaları ile ilgili bilgiler verdi. Iğdır Ehl-i beyt Alimlerinden Ş.Zeki TÜMAY da, Mekke’nin fethinden ve Ebu Süfyan’ın bu olaya  bakışından hareketle, İslam’ın anlaşılması ve anlaşılamaması üzerinde durdu.

Programın sonunda ise Ehl-i Beyt Meddahı Ehed Sebzi’nin okuduğu mersiye, büyük bir duygu fırtınası oluşturdu…

Program yapılan dua ile sona erdi…

RAST HABER

Google+ WhatsApp