Allame Fazlullah Vefat Etti

Allame Fazlullah Vefat Etti

İslam dünyasının önde gelen Alimlerinden taklit mercii Allame Muhammed Hüseyin Fazlullah, dün fani dünyaya veda etti.


İslam dünyasının önde gelen Alimlerinden taklit mercii Allame Muhammed Hüseyin Fazlullah, dün fani dünyaya veda etti.

Bir süredir hastalığından dolayı Beyrut Behmen hastanesinde tedavi gören Allame Fazlullah 75 yaşında hayatını kaybetti.

Fıkıh, tefsir, kelam ve diğer İslami ilimlerde ileri derecede bilgi edinen ve ömrünü İslam maarifini yaymakla geçiren Allame Fazlullah’ın Allah’ın rahmetine kavuşması İslam dünyasını mateme bürüdü.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyit Hasan Nasrullah, Allame Fazullah’ın İslam ülkeleri arasında vahdeti pekiştirme yönündeki çabalarına dikkat çekerek,’ bu büyük alimin mektebinden, diyalog ehli olma, Zulme karşı çıkıp işgalcilere karşı direnmeyi öğrendik ’ ifadesini kullandı.

Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, bütün mücahitler, savaşçılar, şehit aileleri, gaziler ve direniş yanlısı olan halkın adına bu acı kaybı İmam Zaman’a, bütün taklit mercileri, Müslümanlar, Lübnan halkı ve özellikle Allame Fazullah’ın kendi ailesine taziyette bulundu.

Bu bağlamda Hizbullah Hareketi yayınladığı bildiride Lübnan genelinde üç gün matem ilan ederken, İslami direnişin yanında yer alan din alimi Allame Fazlullah'ın ülkülerine bağlı olduğunu bildirmek için cenaze merasimine geniş şekilde katılmasını istedi.

Lübnan Başbakanı Saat Hariri, Meclis Başkanı Nebih Berri ve diğer Lübnan yetkilileri, Allame Fazlullah’ın rihletinden dolayı taziyet mesajı verdiler.

Bahreynli âlim Ayetullah Abdullah Elgarafi bu bağlamda Beyrut’ta Yaptığı konuşmada, Allame Fazlullah’ın taklit mercileri arasında ayrıcalıklı rolü bulunduğuna temasla, Allame Fazlullah’ın en büyük kaygısı Filistin olduğu ve Lübnan içinde ve dışında zafer ve kazanç getiren direnişi dirayetiyle kurduğuna vurgu yaptı.

Alınan haberlere göre, Allame Fazlullah’ın vefatını haber alan Lübnan halkı bu ülkenin Güneyinde bulunan ‘Hasaneyn’ camiine akın etmeye başladı.

Bu büyük İslam alimi, Siyonist rejimin saldırgan girişimleri karşısında Sünni ve Şii Müslümanlar arasında birlik ve berberliği güçlendirerek korsan rejimin bölgemizdeki oyunlarını boşa çıkarmakta büyük rol ifade etmiştir.

Google+ WhatsApp