AVRUPA EHLİBEYT ALİMLER BİRLİĞİ'NDEN GÖRKEMLİ AŞURA TÖRENİ

AVRUPA EHLİBEYT ALİMLER BİRLİĞİ'NDEN GÖRKEMLİ AŞURA TÖRENİ

Avrupa Ehlibeyt Alimler Birliği ile Avrupa Ehlibeyt Gençliği'nin birlikte düzenlediği Avrupa'da Aşura Konferansı'nın 8. Ehlibeyt dostlarının katılımıyla düzenlendi.

Sunuculuğunu Avrupa Ehlibeyt Alimler Birliği'nden Ş. Ekrem Türkeli’nin yaptığı merasim çeşitli ülke ve şehirlerden gelen sinezen destelerinin salona alınmasının ardından Ayetullah Dr. Ramazani’in imametinde kılınan öğle ve ikindi namazının akabinde başladı.

Berlin İmam Rıza İslam Merkezi İmamı Ş. Tevekkül Erol’un Kur’an tilavetiyle başlayan Avrupa`da Aşura Konferansı’nın açılış konuşmasını Avrupa Ehlibeyt Alimleri Birliği adına Berlin İmam Cafer Sadık Camii İmamı Ş. Kerim Uçar yaptı.

Uçar'ın ilgiyle dinlenen etkili konuşmasından sonra kürsüye gelen Kevser yayınları müdürü Ş. Abbas Kazimi, Kerbela’nın önemi ve Aşura’nın ehemmiyeti hakkında konuştu. Avrupa Ehlibeyt Gençliği adına konuşan Hacı Mehmet ise kısa konuşmasında gençliğin Aşura mesajının canlı tutulması doğrultusundaki rolü üzerinde durdu.

Rukayye dostu küçük bir kızın Şiir okuması Hüseyin dostlarına duygulu anlar yaşattırken bayanlardan birinin içerikli bir makale okumasının ardından İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin Avrupadaki temsilcisi Ayetullah Ramazani konuşmasına başladı.

Alemde en büyük müsibetin bu müsibet olduğunu beyan edip Hz.Mehdi’ye ve Ehlibeyt dostlarına tesliyet bildiren Dr.Ramazani konuşmasına şöyle devem etti: Hüseyni kıyam gün geçtikce daha iyi anlaşılmakta ve daha görkemli ve azametli merasimlerle daha iyi anlaşılmaktadır. Herkes bu kıyamdan fikri ve ameli dersler almalıdır.

İmam Hüseyn’in “İslam ümmetinin başına Yezid gibi biri geçerse İslamın fatihasını oklumak gerekir.” Sözüne işaret eden  Ayetullah Dr. Ramazani, günümüzde müslümanların görevinin amelen İmam'a tabi olmak olduğunu vurguladı.

Ayetullah Ramazani, konuşmasının sonunda Hüseyin dostlarının en önemli görevinin Aşura’nın maneviyat, ilmiyet ve aklaniyet yönünü beyan ve tebliğ etmek olduğunu vurguldıktan sonra topluca İmam-ı Zaman’ın zuhur duasını okuyarak konuşmalarını bitirdiler.

Dünya Ehlibeyt Kurultayı Dış İlişkiler sorumlusu Abdulkerim Raşid, Ayetullah Ahtarinin mesajını iletti ve bütün Ehlibeyt dostlarına tesliyetlerini bildirerek böyle büyük bir konferans için emeği geçenler için dualarda bulundu. Son konuşmacı ise İran İslam İnkılabı Rehberi’nin Uluslararası İşler danışmanı Hüccet-ül İslam ve’l Müslimin Mustafa Mürseli idi.

Tiyatro ve sinezenlerle son bulan merasim Avrupa Ehlibeyt dostlarının akşam namazı kılmalarıyla son buldu.

 

 

Google+ WhatsApp