Ayetullah Şehristani: Havzanın Tek Derdi Ehlibeyt Maarifini Yaymaktır

Ayetullah Şehristani: Havzanın Tek Derdi Ehlibeyt Maarifini Yaymaktır

Ayetullah Seyyid Cevad Şehristani, İran İslam Cumhuriyeti yetkililerinin en önemli görevinin dinin yüce değerlerini ve Ehlibeytin maarifini hayata geçirmek olduğunu söyledi.

Ayetullah Sistani’nin tam yetkili vekili Ayetullah Seyyid Cevad Şehristani, İçişleri Bakanlığının ülkedeki dini konular ve ulema konusundaki danışmanı olan Hüccetül İslam Davud Nemazi’yi kabulünde bakanlığın faydalı çalışmalarından övgüyle söz etti ve şöyle konuştu: Yaşadığımız şu tarihi dönemde Yüce Allah ülkemizdeki yöneticilere Ehlibeyt mektebine hizmet etme fırsatı gibi büyük bir inayette bulunmuştur. Dinin yüce değerlerini oluşturan Ehlibeyt maarifinin anlaşılıp uygulanmasını sağlamak en önemli vazifedir. Siz bir bakanın danışmanı olmadan önce ilim havzasının seçkin bir şahsiyetisiniz ve bu sizin dini değerleri savunmadaki sorumluluğunuzu artırmaktadır. Âlimlerin ve ilim havzasının tek derdi Ehlibeytin hedeflerini oluşturan yüce dini değerlerin hayata geçirilmesidir. İslam devletinin görevi de bunu sağlayacak yasal düzenlemeler yolunda adım atmasıdır.

Hüccetül İslam Nemazi, Cumhurbaşkanı Ruhani ve içişleri bakanı Fazlı’nın selamını ilettikten sonra bakanlığın Cuma ve cemaat imamları konusundaki çalışmaları hakkında bir rapor sundu.

Hüccetül İslam Nemazi, Ayetullah Sistani’nin Irak’taki kritik gelişmelerde gösterdiği yapıcı çalışmalardan övgüyle söz edip Seyyid Cevad Şehristani’yi de bu büyük taklit merciinin güçlü kolu olarak niteledi ve şöyle konuştu: Hüccetül İslam Şehristani, Yüce Allah’ın Ayetullah Sistani’ye büyük bir armağanıdır. O, büyük bir ciddiyet ve samimiyetle gece-gündüz demeden dini merceiyetin hedefleri yolunda çalışmaktadır. Kendisini dünyanın birçok yerinde dini değerlerin yayılmasını sağlayan birçok kültür merkezinin oluşumunda asıl rolün sahibi olarak tanımaktayız.  

Google+ WhatsApp