Ayetullah Sistani’nin Bürosundan Diyanet’e Önemli Ziyaret

Ayetullah Sistani’nin Bürosundan Diyanet’e Önemli Ziyaret

 

Ayetullah Sistani’nin tam yetkili vekili Ayetullah Şehristani’nin gönderdiği heyet Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez ile Ankara’da görüştü.

Görüşmeye Ayetullah Şehristani’nin Türkiye temsilcisi Rahmi Onurşan Rahmani, Alulbeyt Müessesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Mikail Gürel, Settar Elmas ve Ankara Koordinatörü Mir talip katıldı.

Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Müslümanlar arasında vahdetin önemi, çıkarılmaya çalışılan Şii-Sünni ihtilafı ele alındı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda gerçekleşen görüşmede Ayetullah Şehristani’nin ve Irak Mukaddes Türbeler Genel Sekreterliğinin selamlarını ve “İmam Hüseyin’in İnsanlık Tarihindeki Yeri” adlı seminerde yaptığı tarihi konuşmadan dolayı memnuniyetlerini ileten Onurşan, Ayetullah Sistani’nin Müslümanların vahdetine verdiği önemi vurguladı.

Bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise, Diyanet İşleri Başkanlığının şimdiye kadar Müslümanlar arasında birliği ve vahdeti sağlamak, ihtilafları engellemek için samimi bir şekilde çalıştığını belirtti.

Irak’ta Şii ve Sünni vakıfları arasında olan ihtilaflarda da bizzat kendilerinin Şii ve Sünni vakıf başkanları Seyit Hayderi ve Samarrai'yi birkaç kez Türkiye’de ağırladıklarını bu toplantılar sonunda Şii Vakfı Başkanı’nın “Beni Şii vakfı başında bir Sünni olarak görebilirsiniz” dediğini öbür taraftan Sünni Vakfı Başkanı’nın da “Beni de Sünni Vakfı Başında bir Şii” olarak görebilirsiniz dediğini hatırlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendi görevleri çerçevesinde bu tarihi misyonunu samimi bir şekilde yerine getirmeye devam edeceğini belirten Görmez, Türkiye’de yaşayan tüm inanç kesimleriyle samimi diyaloglar kurmaya çalıştıklarını belirtti.

Din alimlerine bu dönemde büyük görevler düştüğünü hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Porf. Mehmet Görmez, herkesin Müslümanları ayrıştıran söz ve eylemlerden kaçınması gerektiğini belirtti.

Ayetullah Sistani’nin “Ehli Sünnet sizin kardeşinizden de öteye canınız özünüzdür” sözünün önemine değinen Diyanet İşleri başkanı, Necef ve Kerbela’yı ziyaret etmek istediğini, İmam Ali ve İmam Hüseyin’in İslam ümmetinin ortak değerleri olduğunu söyledi.

Daha Sonra Irak Mukaddes Türbeler Genel Sekreterliği ve Alulbeyt Müessesi tarafından gönderilen manevi değeri büyük hediyeleri takdim eden heyet Başkanlıktan ayrıldı.

Google+ WhatsApp