Beytuzzehra'da Coşkulu Gadir-i Hum Bayramı

Beytuzzehra'da Coşkulu Gadir-i Hum Bayramı

 

Velayet ve İmamet bayramı olan Gadir-i Hum Muminelerin katılımıyla Kayışdağı İmam Huseyin Camii toplantı salonunda, Beytuzzehra'nın düzenlemiş olduğu program ile 13 Kasım Pazar günü kutlandı.

Program, Hüccetül İslam hacı şeyh Mikail Gürel hocanın okuduğu doyumsuz Kuran ziyafeti ile başladı. Aynı zamanda programda konuşmacı konuk olan, Hüccetül İslam hacı şeyh Mikail Gürel hoca konuşmasında Gadiri Humu tüm yönleriyle ele aldı. Gadir-i Humun tüm dini bayramlardan nasıl üstün olduğunu istidlali ile açıkladıktan sonra şunları dedi; "İnsan düştüğü yerden kalkar, İslam Ümmeti de Gadir-i Hum günü ihtilafa düştü ve eğer bugün kalkmak ve gerçek Peygamber Ümmeti olmak istiyorlar ise Gadir-i Hum'dan kalkmalılar." Konuşmasını Gadiri Hum gün ve gecesinin amellerini zikrederek tamamlayan Gürel hoca hanımların büyük isteği üzere Hz. Ali (as) hakkında bir ilahi okuyarak tüm katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

programda mikrofon alan Beytuzzehra genel sorumlusu Hacı Dilber Aksu ise Gadir-i Hum dan sonra Hz. Ali(as) ve diğer halifelerin halifelik yaptıkları dönemleri karşılaştırarak Gadir-i Humu terk etmenin nasıl facialara sebep olduğunu, diğer halifelerin yaşam ve toplumu nasıl yönettiklerinden örnekler vererek açıkladı.  Ve yine Hz. Ali (as) ın zahiri hilafet dönemine dikkat çekerek farkın nasıl oluğunu vurgulayan Aksu şöyle dedi;" Bugün eğer gayri Müslimler Müslüman olmuyorlar ise Gadir-i Hum terk edildiği içindir. Zira İslam'a baktıklarında Hz. Ali(as)ı değil Harun Reşit'leri Memun'ları Yezitleri bolca görüyorlar ve bunları gören biri de Müslümanlığa yaklaşmaya bile korkar. Ancak bizler gayret ve çaba harcayarak Gadiri yaşatmalı, Hz. Ali (as) ı halka tanıtmalıyız" dedi.

Program Gülcan Tetik'in okuduğu ilahi ile devam etti. Yapılan bilgi yarışması ve kardeşlik akdinin okunmasıyla sona erdi. Program sonunda katılımcılara ihsan ve ikramlarda bulunuldu

Google+ WhatsApp