Bursa Aşura'ya Aşinadır, Çünkü Orası Ehlibeyt Sevgisiyle Yoğrulmuştur.

Bursa Aşura'ya Aşinadır, Çünkü Orası Ehlibeyt Sevgisiyle Yoğrulmuştur.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Aşura Matem Merasimi, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

İmam Hüseyin, Ehlibeyt, Nur Muhammed ve Mehdiyye camilerinin ortak düzenlediği matem törenine Bursa’daki Ehlibeyt dostları büyük ilgi gösterdi.

Program, Bursa Ehl-i Beyt Camii İmamı Ş. Ehad Talan'ın muhteşem Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Bursa İmam Hüseyin Camii İmamı Ş. Fatih Danyıldız'ın sunduğu programda Mehdiye Camii Alimi Ş.Vahit Karaali günün önemi hakkında konuşma yaptı. Konuşmasında Aşura olayının ve matemin felsefesini ayetlerle açıklayan Hüccetu'l İslam vahit Karaali, Müslümanların Peygamberimizden kısa bir süre sonra böyle bir katliama karışmalarının veya seyirci kalmalarının ciddi bir şekilde araştırılması gerektiğini söyledi. "Bu araştırma geçmişten ibret almak için olmalı, bu olayı bir tafrika nedeni değil Müslümaların birbirine kenetlenme nedenli yapmalıyız" diyen, Üstat Karaali, Kuran'ı kerimden imam Hüseyin'in kıyamının felsefesini açıklayan ayetlerin açıklamasını yaptı.

Daha sonra Bursa Yıldırım Belediyesi Başkanı Özgen Keskin, İlçe Müftüsü Osman Şen, MHP milletvekili, Bağımsız Türkiye Parti yetkilisinin selamları ve konuşmalarıyla devam edildi.

Ayrıca İran Tebriz Üniversitesi'nden Dr.Seyyid Şehabettin Hüseyni, ve Nur Muhammed Camii İmamı Bülent Ayyıldız günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yaptılar.

Matem merasimi tiyatro ve sinezen ile son buldu

 

Google+ WhatsApp