CAN VERME ANI VE ÖLÜM MELEĞİ

CAN VERME ANI VE ÖLÜM MELEĞİ


 Ölüm hiçbir zaman yok olmak değildir. Ölüm bizi bu dünyadan diğer dünyaya geçmemizi sağlayan bir köprüdür. Bu köprüden rahat geçmemiz bu dünyadaki yaşantımıza bağlıdır. Daha doğrusu rahat can verebilmemiz bu dünyadaki yaşantı şeklimizle bire bir alakalıdır.

        İnsanoğlu bu dünyadaki yaşamını tamamladıktan sonra ölüm meleği onun yanına gelir. Ölmek üzere olan insan ölüm meleğini görür ama yanındakiler o meleği göremezler. Ölüm meleği onun ayaklarından başlayarak onun ruhunu bedeninden dışarı çıkarmaya başlar. İşte bu anda insanın aklı başından gider ve bir tür ölüm sarhoşluğuna girer.

        Ölen insan iyi biri ise Azrail bizzat kendisi o şahsın canını alır ve ona güzel biri şeklinde görünür ondan güzel kokular yayılır. Azrail, lezzetli bir yiyecek vererek ona iyi davranır ve ona cennete gideceği yeri gösterir. O şahıs birde bakar ki bu dünyada canından daha çok sevdiği peygamber gelmiştir. Biraz daha dikkat ettiğinde Hz. Ali ve Ehl-i Beyt’inde orada olduğunu görür. Hepsi onu bu zor anında yalnız bırakmamışlardır. Ölen şahıs öyle mutludur ki Azrail’in ona verdiği o güzel kokulu ve lezzetli yiyeceğin etkisiyle aklı başından gider ve derin bir uykuya dalar gibi olur. Kendisine geldiğinde dünya hayatının bittiğini ve o anda öldüğünü anlar artık kendisi bağlık, bahçelik güzel bir yerdedir. Dünya sıkıntıları bitmiş, ebedi bir rahatlığın içindedir. Dünyada insan gibi yaşamak için çektiği zorlukların meyvesini şimdi yemenin tadını çıkarıyor.

        Ama ölen insan kötü biri ise, bu dünyada Allah'ın kurallarını hiçe saymış, canı istediği gibi yaşamışsa, Azrail onun yanına gelmez. Allah'ın Azrail’in emrine verdiği sayısızca melek vardır. Ölen kişi kötü biri odlumu Azrail, o meleklerden birini gönderir. Azrail büyük bir melektir dolayısıyla da büyük insanların yanına gelir. O melekler çok korkunç görünümlüdürler ölen insan onları görür görmez korkmaya başlar. O melek, insanın ayaklarından başlayarak ruhunu bedeninden çıkarmaya başlayacaktır. Çünkü bu insan dünya için insanlığını heder etmiştir. Şimdi her şeyini verip topladığı dünyadan ayrılmak ona ıstırap veriyor. Ölüm meleği onun ruhunu aldıkça o acı çekiyor. Ona gideceği yeri gösterir. Cehennemdeki yerini gören şahıs Allah’a yalvararak. “ Allah’ım beni dünyaya geri gönder bende iyi işlerde bulunayım” der. Ama artık çok geç, o fırsat bize verilmişti, ve bizi böyle bir durumun beklediği bize bildirilmişti. Ama biz bahaneler öne sürerek kulak ardı ettik daha zaman var dedik. Bir hayvanın derisini canlıyken soymak ne kadar acı veriyorsa o anda can veren şahısta o şekilde acı duyar. O anda tövbe ediyor ama o an tövbe zamanı değildir. O korku ve dehşetle aklı başından gidiyor ruhun candan çıkmasının verdiği acıyla uğraşırken birde bakıyor ki kötü bir yerde azap çekiyor. Ölüm meleği bu dünyada canını aldıktan sonra ruhuna bir tokat atarak öbür dünya ya atıyor. Tabii ki orada onu karşılayanlar var. Oradaki melekler onu eli boş yüzü kara görünce nedir bu halin dünyada sana verilen fırsatı neden böyle kötü kullandın diyerek yüzüne bir tokat atarlar. Allah, bu dünyayı iyi değerlendiremeyenler için şöyle buyuruyor; “ onların yüzlerine ve sırlarına vuracaklar”

       Bazı iyi insanların ölürken zorluk çektiğini görmüş veya duymuşuzdur. Bunun sebebi Allah'ın onun günahlarını af etmesindendir yani Allah onun ufak tefek günahlarının cezasını öbür dünyaya kalmasın diye bu dünyada veriyor, ondan dolayı da can verirken biraz eziyet çekmesini istiyor çünkü onu temizliyor.

        Bazen de kötü insanın rahat can verdiğini görüyoruz. Onun da sebebi Allah, onun günahlarının cezasını kıyamette saklıyor ki orada ceza versin çünkü kıyametin cezası bu dünyadan daha ağırdır. Onun bu dünyada eziyet çekip cezasının azalmasını istemiyor.

       Unutmayalım ki bu dünyadan başka bir dünya vardır. Bu dünyada yaptıklarımızın karşılığını mutlaka öbür dünyada alacağız. Allah'ın emirlerine uyup kimseye kötülük etmeyelim. Başkalarını kıskanıp ona karşı haset duymayalım, yalan konuşup toplumun güvenini sarsmayalım, içki içip hep sağlığımıza hem topluma zarar vermeyelim, hile yapıp başkalarının malını elinden almayalım, Allah'ın büyüklüğünü kabul edim ona ibadet edelim. Kısacası bu dünyada insan gibi yaşayıp insan gibi ölelim. Öldüğümüz zaman melekler bizi güler yüzle karşılasın ümmetin Resulü peygamberimiz ve Müminlerin Emiri Hz. Ali başucumuza gelsin ve bize cenneti müjdeleyerek kendilerine layık yaşadığımızı söylesin.

       Tabii ki böyle yaşamak zordur. Zaten insan olmak zordur herkes kötü olabilir ama iyi olmak zordur. 

Google+ WhatsApp