IĞDIR'DA MUHARREM AYI ETKİNLİKLERİ

IĞDIR'DA MUHARREM AYI ETKİNLİKLERİ

MUHARREM AYI ETKİNLİKLERİ

Bu yıl Iğdır Günışığı Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak 7. sini düzenlediğimiz Muharrem ayı ve Aşura Çadırı etkinlikleri beklenilenin çok üzerinde ilgi ve başarı ile yapıldı.
        Dernek üyelerimiz Muharrem Ayının yaklaşmasına haftalar kala toplanarak iş bölümü yapmış ve her bir üyenin görev alanını belirleyerek matem ayına hazırlıklı olarak girilmiştir.
        Şehrimizin girişinden çıkışına kadar ana cadde ve sokaklar en büyük matemi temsil eden ve anlatan büyük siyah bezlerle, afişlerle, imam Hüseyn’in(a.s) mazlumiyetini ve Kerbela’daki zulmü anlatan resim, vecize ve sözlerle donatıldı.
       Muharrem Ayının girmesine 1 gün kala 25.11.2011 tarihinde Kerbela’dan bir esinti Aşura Çadırı adlı matem çadırımız artık faaliyette idi. Her zamanki gibi Kerbela Sahnesi en başköşede yerini aldı.
       Bu yıl ki tema İmam Hüseynin 6 aylık balası Ali Asker’in oklanarak şehit edilişi, İmam Hasan’ın(a.s)  İmam Huseyn’e (a.s) Yadigarı Hz. Kasım’ın şahadeti, İmam Huseyn’in (a.s)  tatlı dilli kızı Hz. Rukayye’nin Yezit askerleri tarafından kamçılanması sahnelenmişti.
       Kitap ve materyallerin satıldığı bölüm ilgi odağı idi. Aşura çadırının Oturma ve sohbet bölümleri ve yine İmam Huseyn’in(a.s)  makamı ile ziyaretçi defteri hiç boş kalmadı.
       Her gün sabah erken saatlerden başlayarak çay ikramı, ihsan yemekleri ve çorba ihsanı Hüseyin sevdalısı kadirşinas halkımız tarafından dağıtılıyordu. Ziyaretçiler her gece saat 24.00 de kadar görevlilerin ikazına rağmen çadırda oturup yas tutuyorlardı. Çadırın önü akşamları desteler tarafından hiç boş bırakılmadı. Desteler sırasıyla noha deyip sine vurdular. Yine 01.12.2011 Perşembe günü ve İranlı Dünya Kuran Birincileri Cafer ZERFFURUŞ ve Hacı Vahid VEKİLİ çadırımızda okudukları Kuran ı Kerim ve nohalarla Hüseyin eza darlarını hüzün ve gözyaşına boğdular.
 Çadırımızı başta Hüseyin aşıkı Iğdır Halkı olmak üzere Sn. Valimiz Amir ÇİÇEK Sn Hanımefendi Eşleri ile birlikte, Sn Belediye Başkan Vekilimiz Hüseyin MALK Meclis Üyeleri ve Müdürleri ile birlikte, Sn AKP Ağrı Milletvekili Dr. Kerim YILDIZ ve ekibi
Sn Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı YILMAZ, Sn Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şadi EREN, Sn Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin ZENGİN, Sn Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Prof. Dr. Nurhan AKYÜZ, Sn Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Caferilik Uygulama ve Araştırma merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kiyasettin KOÇOĞLU, Sn Iğdır Üniversitesi Genel Sekreteri Cemal ÖZABACIGİL, Öğretim Üyeleri ile birlikte, Sn Baro Başkanı ve AKP İl Başkanı Av. Mustafa BULUŞ, Sn İl Emniyet Müdürü Selçuk KIZILAY, Sn İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ, Sn İl Müftüsü Cüneyt KULAS, Sn İl Defterdarı Mehmet DURUSOY, Sn Karakoyunlu Belediye Başkanı Ziya tali DELİKTAŞ, Sn Taş burun Belediye Başkanı Nesip AKSU, Sn Melekli Eski Belediye Başkanı Servet ÇANKAYA, Sn İl Milli Eğitim Müdürü Tahir KAMAN, MHP İl ve ilçe teşkilatları, DP İl Başkanı Ekrem DEMİRTEKİN, AKP İl daimi encümen Üyesi Ahmet TUTULMAZ ziyaret ettiler. Bu faaliyetlerimiz hakkında bilgilendirildiler .

MUHARREM AYI ETKİNLİKLERİ, AŞURA ÇADIRI HAKKINDA DEĞERLENDİRME VE TEŞEKKÜR

 

Google+ WhatsApp