Kategori : İmam Hüseyin (a.s)

ŞEHİT İMAM HÜSEYİN'İN (a.s) HAYATINA KISA BİR BAKIŞ

ŞEHİT İMAM HÜSEYİN'İN (a.s) HAYATINA KISA BİR BAKIŞ

İmam Ebu Abdullah Hüseyin b. Ali b. Ebu Talib (a.s) … Kerbela şehidi... Resulullah'tan (s.a.a) sonra Ehl-i Beyt İ-mamları'nın üçüncüsü… Hadis âlimlerinin ortak görüşüne göre, cennet gençlerinin efendisi… Hz. Resul'ün (s.a.a) soyunu devam ettiren iki kişiden biri

Kerbela Ziyaretinin Fazileti

Kerbela Ziyaretinin Fazileti

“Kerbelâ, yeryüzünün en temiz ve en saygın yeridir. Hiç şüphesiz orası cennet mekanlarındandır.

Aşura

Aşura

Onuncu gün anlamına gelir. Muharrem ayının onuncu günüdür. Şehitlerin efendisi Hz. Hüseyin'in, oğullarının ve yarenlerinin şehadet günüdür.

Tasua Günü Ne Oldu?

Tasua Günü Ne Oldu?

"Dokuzuncu" anlamına gelir. Muharrem ayının dokuzuncu gününe denir. Hicretin 61. (M.680) yılının Tasua'sında İmam Hüseyin (a.s) ve yarenleri Kufe ordusu tarafından muhasara altına alınmıştı.

Ölümü Ancak Saadet Bilirim!

Ölümü Ancak Saadet Bilirim!

İmam Hüseyin'in (a.s) meşhur sözlerinden ve Aşura öğretilerindendir. O gün kendi ashabına yönelik

Kerbela Bir Mekteptir 

Kerbela Bir Mekteptir 

Alınması gereken dersler farklı açılardan bakan herkese göre değişir onlardan bazıları şöyledir.

Kerbela Kronolojosi

Kerbela Kronolojosi

Sam, Medine, Kufe, Mekke ve Kerbela'da, Aşura hadisesiyle ilgili gelişen olaylar kronolojik olarak aşağıda belirtilmiştir

Kerbela Kıyamının Niteleliği

Kerbela Kıyamının Niteleliği

Aşura kıyamının hüviyetini ve hedeflerini muhafaza edebilmek için niteliğini çok iyi bilmek, bildirmek; Aşura'ya ait hamaset ve kültürü anlatmak, yorumlamak, derinlemesine incelemek ve yaymak gerekir.

Kerbela

Kerbela

Şehitlerin Efendisi Hz. Hüseyin b. Ali b. Ebu Talib'in pak naşının defnedildiği ve beşeriyet tarihinin basladıgı andan bugüne kadar Allah rızası doğrultusunda yapılan en büyük hamasetin gerçekleştiği kutsal topraklardır.

Hüseyin Bin Ali (a.s)

Hüseyin Bin Ali (a.s)

Kerbela şehidi, Allah'ın intikamını alacağını vaat ettiği ilahî kanın sahibi, fedakârlıklarıyla gerçeklesen AŞura'nın yalnız İmam'ı; insanlara izzet ve özgürlük dersi veren, İslam ağacını kanıyla sulayan ve dökülen kanlarıyla Muhammed ümmetini gafletten uyandıran Şiîlerin üçüncü imamıdır.

Aşura Kıyamının Hedefleri

Aşura Kıyamının Hedefleri

Kuskusuz, her hareket bir hedefle olmalıdır ve başarıya ulaşmak için bu, gereklidir. Bazı savaşlar için galibiyet hedef olabilir, ama ilahî savaşlar için galibiyet söz konusu değildir.

Muharrem ayı, Allah, Rasulü ve müminler nezdinde gam ve musibet ayıdır. Bu ay, insanlar arasında hakikatin ve aydınlığın, batıl ve karanlık karşısında garip kaldığı aydır.

Muharrem

Muharrem

Hicrî Kamerî takvimin ilk ayıdır. Cahiliye döneminde bu ayda savasmak yasak (haram) oldugu için "yasaklanmış" anlamına gelen Muharrem denmistir.

İmam Hüseyin'nin (a.s) Erbain Ziyareti

İmam Hüseyin'nin (a.s) Erbain Ziyareti

Selam olsun Allah'ın velisine ve habibine. Selam olsun Allah'ın dostuna ve seçtiğine. Selam olsun Allah'ın halis kuluna ve halis kulunun oğluna.