İmam Hüseyin ve Kerbela Şehitleri Leipzig‘de anıldı.

İmam Hüseyin ve Kerbela Şehitleri Leipzig‘de anıldı.

Leipzig Takva Camii salonunda   düzenlenen matem programında İmam Hüseyin ve Kerbela şehitleri kürtçe ağıtlarla anıldı.

Program Kur'an-ı Kerim okumasıyla başladı.  Takva Camii Yönetiminin yaptığı açılış konuşmasında birlik ve beraberliğe  vurgu yapıldı.
Daha sonra Berlin İmam Cafer Sadık Camii İmamı ve Alulbeyt Kültür Merkezi müdürü Hücceti’l İslam Kerim Uçar kürsüye gelerek; İmam Hüseyin ve yarenlerinin Kerbelada ki şehadetlerinin 1372. yıl dönümünü ümmete tesliyet arz etti.

Hücceti’l İslam Kerim Uçar konuşmasına şöyle devam etti: Bu gibi yas ve matem toplantıları Peygamberimize olan sevgi ve muhabbetin bir nişanesidir.

Peygamberimiz, ümmete torunu İmam Hüseyin hidayet meşalesi ve kurtuluş gemisi olarak tanıttı. İmam Hüseyin’in Kerbelada ateşlediği o meşale tüm dünyada karanlıkları aydınlattığı gibi bu günde Leipzig’e kadar ulaşmıştır. Kurtuluş gemisi insanlığı sağlıklı ve sağlam bir şekilde sahile ulaştırmaya devam etmektedir.

İmam Hüseyin ümmete izzet ve yücelik dersleri vermiştir. Bu dersten nemalanan siz değerli Ehlibeyt muhipleri, bu izzet ve yüceliğinizle Peygambere vefanızı göstermektesiniz.

Hücceti’l İslam Kerim Uçar konuşmasında Ehlibeyt sevgisine deyinirken şöyle dedi:

‘‘Ey İmam Şafii taraftarları, Ehlibeyt ve Muhammed hanedanına sevgi ve muhabbetini İmam Şafii‘ den öğrenelim.‘‘ İmam Şafii divanında Ehlibeyt sevgisi ve muhabbeti şöyle nakl olunmuştur.

-Ey Resulullah’ın Ehlibeyti, sevgi ve muhabbetiniz.

-Allah’ın indirdiği Kuran’da farz kılınmıştır.

-Size bu yücelik ve azamet yeterdir.

-Ki namaz kılıpta size selat göndermeyenin namazı, namaz değil.

-Al’i Muhammed’in sevgisi Rafizilikse?

-Şahid olun ki ben Rafiziyim.

Hücceti’l İslam Kerim Uçar konuşmasının sonunda okuduğu İmam Şafii‘ nin Ehlibeyt hakkında ki şiirine katılımcılar selavatlarla eşlik etti.
 

Daha sonra kürsüye gelen İmam Cafer Sadık Camii dernek başkanı Hacı Hasan Babur ‘‘İmam Hüseyne selam olsun‘‘ şiirini okuyarak salondakilere duygulu anlar yaşattı.

Yas ve matem programı  Takva Camii ilahi grubunun sunduğu Kerbela tiyatrosuyla son buldu.

 

Google+ WhatsApp