Irak’ta bulunan Mısır elçisi, mukaddes mekânları ziyaret ediyor

Irak’ta bulunan Mısır elçisi, mukaddes mekânları ziyaret ediyor

Mukaddes mekanları ziyareti kapsamında Hz. Ebulfazl Abbas türbesini ziyaret eden Mısır elçisi mukaddes mekanlar genel sekreterliği ile el-Ezher Üniversitesi arasında  ilişkilerin çoğaltılması gerektiğini söyledi.

Mısır Büyükelçisi Seyit Şerif Kamil Şahin mukaddes mekanlara yaptığı ziyaret kapsamında Hz. Abbas türbesi genel sekreterliğini de ziyaret etti. Türbe sorumlusu bir gurup tarafından karşılanan Şerif Kamil daha sonra türbe genel sekreteri Hüccetu’l İslam Seyit Ahmet Safi ile bir görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra türbenin resmi yayın sitesi olan “el-Kefil” açıklama yapan Şerif Kamil, Hz. Ebulfazl’ın türbesini ziyaret etmekten çok mutluluk duyduğunu, türbe sorumluları ile yaptığı görüşmelerin de çok verimli geçtiğini söyledi.

Genel olarak Kerbela’da ve özellikle de İmam Hüseyin ve Hz. Ebulfazl türbelerindeki yapım çalışmalarını ve değişimleri yakından gördüğünü ve çok mutlu olduğunu söyleyen Şerif Kamil, özellikle kültürel çalışmaların çok geniş bir şekilde yapıldığını dergi, kitap, bilimsel seminer ve konferansların yanında iki ülkenin kültürel iş birliğinin önemli olduğunu ve el-Ezher Üniversitesiyle bu konuda kültür alış verisi yapılmasının gerekli olduğunu belirtti.

Hatırlatmak gerekir ki 2003 tarihinde diktatör Saddam rejimi yıkıldıktan sonra mukaddes türbelerin onarımı için çok büyük projeler başlatılmıştır ve dünyanın dört bir yanından gelen devlet büyükleri ve dini liderlere ev sahipliği yapmaktadır.

Alulbeyt

Google+ WhatsApp