İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran’a Alulbeyt’ten Nezaket Ziyareti

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran’a Alulbeyt’ten Nezaket Ziyareti

Sıcak bir ortamda geçen görüşmede, Onurşan müftü beye yeni görevinde başarılar diledi.

Alulbeyt Müessesesi Türkiye Sorumlusu Rahmi Onurşan, Kurander Başkanı ve Alulbeyt Yönetim Kurulu Üyesi Mikail Gürel ve Alulbeyt Halkla İlişkiler Müdürü Bahri Aymaz’ın bulunduğu heyet Doç. Dr. Rahmi YARAN'ı Makamında Ziyaret Ederek yeni görevinde başarı dileğinde bulundular.

Sıcak bir ortamda geçen görüşmede, Onurşan müftü beye yeni görevinde başarılar diledi. İstanbul gibi medeniyetlerin beşiği olan bir şehirde dini merci olarak en önemli mevkide oturan bir insanın sorumluluklarının da ağır olduğunu belirten Onurşan, mezhepler arası, hatta dinler arası dayanışmada müftülüğün yüklendiği önemli misyona vurgu yaptı.

İstanbul Müftülüğünün bir mezhebin temsilciliği değil, bütün inanç mensuplarına eşit mesafede hizmet edecek bir hizmet merkezi olması gerektiğini söyleyen Onurşan, Ayetullah Sistani’nin Müslümanlar arasındaki vahdete verdiği önemi örnekler vererek açıkladı.

Özellikle Şia’nın önemli iki ilim merkezinin bulunduğu komşumuz İki ülkedeki Necef ve Kum havzalarıyla iyi ilişkiler ve ortak programlar yapılması gerektiğini, bunun ümmetin kaynaşmasında önemli olduğunu söyleyen Onurşan, bu noktada her türlü desteği vermeğe hazır olduklarını belirttiler.

Kurander Başkanı Mikail Gürel hoca da, Kum İslami İlimler havzasında yapılan ilmi toplantılardan yeni döndüğünü oradaki havanın çok olumlu olduğunu, dünyada gelişen şartların bu diyaloğu zaruri kıldığını söyledi.

Ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini ileten İstanbul Müftümüz Doç. Dr. Rahmi YARAN, İslam ülkelerinde var olan karmaşayı hatırlatarak, bu ortak çalışmaların üst düzeylerde yapılmasının önemine değinerek, üst makamlarda olacak hoşgörünün bütün halka yansıyacağını söyledi.

Kendisini bir mezhebe ait görmediğini, sorumluluğunun mezhepler üzeri olduğunu söyleyen Yaran, birçok ülkede olduğu gibi Ülkemizde de fitne çıkarmak isteyenler olduğunu, bunların üstesinden diyalog, hoşgörü ve vahdetle gelineceğini belirtti.

Daha sonra Alulbeyt heyeti İmam Ali, İmam Hüseyin ve Hz. Ebulfazl Abbas’ın türbelerinden gönderilen üzerinde İmamlarımızın türbelerinin resimlerinin olduğu panoları müftü beye hediye ettiler. Müftü bey de İstanbul Müftülüğünden Alulbeyt Müessesine çini hediye etti.

Alulbeyt

Google+ WhatsApp