Kerbela Kervanı Yeşilova'dan Geçti

Kerbela Kervanı Yeşilova'dan Geçti

Muharremin onu Aşura günü imam Hüseyin(a.s) ve yaranlarını anmak amacıyla düzenlenen programa halk sabahın erken saatlerinden itibaren katılmaya başladılar. Yeşilova Ehlibeyt Camii önündeki Aşura Meydanı’nda toplanan Ehlibeyt dostlarına İzmir’de ikamet eden da üniversitelerde okuyan birçok İranlı, Azerbaycanlı, Afganistanlı öğrencilerin ve Mehdiye Camii cemaatinin görkemli katılımıyla meydan dolup taştı. Develer ve atlarla, sembolik kesik başlar, zincire vurulmuş esirlerle, sine vuran destelerle eşliğinde şehir genelinde yürüyen halk ikinci bir kez Aşura meydanında toplandı.

 Devlet erkânından üst düzey katılımın olduğu matem merasimi Yeşilova Ehlibeyt Camii Ş. Abdullah Şabahat’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı

. Ardından, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Müftüsü Muhammet İnceoğlu, İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Mehdiye Camii İmamı H.Ş Kenan Güzelkaya, Kum havza hocalarından H. Ş Muhammed Rıza Payani, Ehlibeyt hocalarından H. Ş. İbrahim Şeren ve Yeşilova Ehlibeyt Camii Ş. Abdullah Şabahat günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptılar.

Konuşmaların ardından İzmir’de ilk kez mersiyeler eşliğinde gerçekleştirilen açık hava tiyatrosuyla devam eden Aşura matem toplantısında, katılımcılar gözyaşlarına boğuldular.

İlki düzenlenen Aşura tiyatorsuna Aşura gününü daha iyi canlandırabilmek için deve ve atların getirtilmesi kendi çapında bir ilk. Halkın kendi imkanları ve Hücetu'l İslam Şeyh Abdullah Şabahat hocamızın değerli tecrübe ve katkılarıyla gerçekleşen tiyatro bu bölgede yapılan ilk tiyatro özelliğini de taşıyor.

 Kızılay’a kan bağışında bulunulan program öğle namazının cemaatle kılınmasından sonra sona erdi.

Google+ WhatsApp