Kerbela’da Bir İlk

Kerbela’da Bir İlk

Ellerinde Türk bayrağıyla İmam Hüseyin Haremine giren ve İmam Hüseyin’in Türbesi Şerifi’nde sine vuran Ehlibeyt aşığı Türk gençleri Türk halkının Ehlibeyt’e olan sevgilerini ve bağlılıklarını Türkçe vurdukları sine ve yaktıkları ağıtlarla ilettiler.

Her yıl milyonlarca Ehlibeyt sevdalısının yollara düştüğü Erbain ziyaretinde bu yıl bir ilk yaşandı. Türkiye’den giden yaklaşık 500 kişilik ziyaretçi gurubu 80 km Necef-Kerbela arasını yürüdükten sonra Erbain günü yapılan deste geçit programına katıldılar .

Ellerinde Türk bayrağıyla İmam Hüseyin Haremine giren ve İmam Hüseyin’in Türbesi Şerifi’nde sine vuran Ehlibeyt aşığı Türk gençleri Türk halkının  Ehlibeyt’e olan sevgilerini ve bağlılıklarını Türkçe vurdukları sine ve yaktıkları ağıtlarla ilettiler.

Daha sonra Beyne-l Haremeyn’i sine ve ağıtlarla geçtiler. Kerbela kahramanı Hz. Ebulfazl Abbas türbesine sel gibi akan gözyaşlarıyla giren Türk gençleri haremi “Ya Ebelfez!” nidalarıyla çınlattılar. Hz. Ebulfazl’ın türbesinin karşısında duran gurup Türkçe ve Azerice ağıtlar okuyarak Resulullah, İmam Ali ve Hz. Fatıma’ya manevi taziyelerini sundular.

Sitemize açıklama yapan Hz. Ebulfazl Abbas Türbesi Genel Sekreteri Seyit Ahmet Safi, Türk Ehlibeyt dostlarının bu yıl ilk kez bu merasime katılmaları bizi sevindirdi, dedi. Devamlı olarak Türkiye’de 3 milyon Şii ve 20 milyon Alevi olduğu söylendiği halde niçin bu görkemli merasime katılanlar olmadığı sorulurdu, diyen Seyit Ahmet Safi, bu katılımların iki ülke halkı arasındaki dostluk duygularını pekiştireceğini söyledi.

Google+ WhatsApp