Siz Aleviler İmam Ali Hareminin (Türbesinin) Güvercinleri idiniz
Uçurdular Sizi Buralardan
Artık Geri Dönme Vaktiniz Gelmedi mi?
Ayetullah Sistani:

Ana Sayfa

Hakkımızda

Foto Galeri

Multimedia

İletişim

Ziyaretçi Defteri

Kategoriler

KATEGORİLER

ÜYELİK

Kull. Adı

:

Şifre

:

Yeni Üye Kaydı 
Şifremi Unuttum

BİR AYET

BİR HADİS

FOTO GALERİ

ÇOK OKUNANLAR

 
 
 

 
DÖRT BÜYÜK MELEK
16/09/2011 - 19:31

Mir Kasım Erdem

İslam-i kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ölçüsünde, melekler; Allah tarafından yaratılmış normal şartlarda gözle görülemeyip, elle tutulamayan varlıklardır. Böyle olmalarına rağmen bazen insan şekillerine girerek göründükleri de kaynaklardan edindiğimiz bilgiler arasındadır. Melekler de cinsiyet söz konusu değildir. Meleyin erkeği ve dişisi olmaz. Hal böyleyken meleklerin cinsel arzu ve şehvetleri de olmaz. Yine melekler yemek, içmek, uyumak gibi bir özellikleri de yoktur.


Allah, kur-an da bazı işlerin yapılmasında bazen ben yaptım ben yarattım derken, bazı yerlerde de biz yaptık diyor. Buradan anlıyoruz ki Allah bazen bazı işlerini tek başına yapmıyor, o işleri yaratmış olduğu yaratıklar aracılığıyla yapıyor. Onlarda şüphesiz ki meleklerdir. O meleklerin kimler olduğu ve ne gibi görevler üstlendikleri genişçe anlatılması gereken konulardır ve bize ayrılan bu köşenin sınırlarını aşar. Bununla ilgili başlıca bir kitap yazılmalıdır.


Biz burada o meleklerden yalnızca büyük olanlarını ve önemli görevlerde olanları kısaca araştıracağız. Bunu da belirtmek gerekir ki bu melekler komutan, amir konumundadırlar ve emirleri altında binlerce belki de milyonlarca melek görev yapmaktadır. Bu büyük melekler dört tanedir.


1- Cebrail: Elçilik görevini üstlenen Cebrail, insanla Allah arasında irtibat kuran melektir. Çoğunlukla peygamberlere Allah'ın emir ve yasaklarını bildiren, Allah ile peygamber arasında ki bir aracıdır. Cebrail, sadece bizim peygamberimize değil tüm 124 bin peygambere gelmiştir. İsmi diğer dinler de Büyük Namus, Gabriel olarak ta geçer. Cebrail’in bir çok ismi olmasına rağmen Cebrail, Büyük Namus, Gabriel, Cibril isimleri meşhurdur. Cebrail yalnız peygamberlere değil onun yanında Allah'ın emir ettiği şahıslarında yanına gider ve Allah'ın emirlerini ona ulaştırır. Hz. Meryem peygamber olmamasına rağmen Cebrail ile konuşmuş ve Cebrail, Allah'ın onun hakkında ki düşüncesini söylemiştir. Melekler hata yapmadıkları için Allah’tan aldıkları haberleri noksansız ve bir şey fazlalaştırmadan ulaştırılması gereken yere ulaştırırlar.


2- Mikail: Alemin düzeni ve yaratıkların rızklarıyla görevli olan melektir. Allah alemin düzeni için bu meleği görevlendirmiştir. Nereye ne kadar yağmur yağacak, hangi yerde ne kadar yeşillik bitecek, nerede ne kadar rüzgar esecek ve güneş düşecek, kime ne kadar rızk verilecek bunlar hep Mikail’in görevidir. Kıpırdaması gereken her bir yaprak bile onun bilgisi dahilin de kıpırdar. Tabii ki onun bilgisi Allah'ın bilgisidir. Yani bu meleklerin tüm yaptığı işler Allah'ın izni dahilindedir. Mikail’in emri altında binlerce belki milyonlarca melek vardır ki Mikail o melekleri bu işler için organize ediyor.


3- İsrafil: Kıyamet günü kıyamet günün geldiğini insanlara bildirmek için sur (üflemekle ses çıkaran bir alet) denilen alete üfleyecek olan melektir. Kıyamet günün de İsrafil sur’a üfleyecek ve hayvanlar ,insanlar ,cinler hatta melekler,İsrafil’in kendisi bile tüm canlılar ölecekler. Yalnız Allah kalacak Aradan 40 veya 4 bin yıl geçecek daha sonra Allah, tekrar İsrafil’i dirilterek sur’u yine çalmasını emir edecek ve İsrafil sur’u çalınca Hz. Adem’den bu yana yaşamış tüm canlılar tekrar dirilecek ve hesap vermek üzere kıyamet sahnesi olan Mahşerde toplanacaklar.


4- Azrail: İnsanların canını alan Melektir. Azrail’in emri altında milyonlarca melek vardır. Bu melekler Azrail’in emri üzere canları alır. Azrail de bizzat insanların canlarını alır fakat Azrail büyük ve mümin olan peygamberler, evliyalar gibi insanların canlarını alır. Günahkar veya insaniyet bakımından kendisini iyi eğitmemiş insanların canlarını Azrail’in emri altında yaşayan melekler alır. Deprem, sel gibi doğal afetlerde bir anda binlerce insanın ölmesi ve hepsinin aynı anda canının alınması ancak ölüm meleklerinin çokluğuyla açıklana bilir. Yani bir anda binlerce insan can veriyorsa demek ki bir anda o sayıda melek insanların canlarını alıyor demektir. Ölüm meleği iyi insanların canlarını almaya geldi mi güzel ve hoş bir simada ölen insana görünür ama ölen insan kötü biri ise o zaman ölüm meleği korkunç bir şekilde gelerek o insanı dehşete düşürerek canını alır.
Allah bizleri o insanlardan etmesin.


Bu Makale 2480 defa okunmuştur

 

Yorum Ekle
 

Yazdır
 

YORUMLAR

New Page 1
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15/09/2012 - 00:26 CAN VERME HALİ

15/09/2012 - 00:23 MAZLUMA YARDIM

09/08/2012 - 16:58 KADİR GECESİ NEDİR?

01/08/2012 - 14:12 ORUCU BOZAN ŞEYLER-1

23/07/2012 - 14:50 Hz.PEYGAMBER VE EHL-İ BEYTİN DİLİNDE ORUÇ

29/02/2012 - 13:39 MÜÇTEHİDE BAĞLANMAK

11/12/2011 - 18:18 ALKOLÜN HER İKİ DÜNYADAKİ ZARARI

11/11/2011 - 22:09 CAN VERME ANI VE ÖLÜM MELEĞİ

03/10/2011 - 18:35 CİNLER HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

16/09/2011 - 19:31 DÖRT BÜYÜK MELEK
 

YAZARLAR

Rahmi Onurşan Rahmani

Herkesle olup hiç kimsenin rahmetini almadan ölmek
Mikail Gürel

Sizi Gidi Kamacılar…
Turgut Atam

GADİR-İ HUM’UN TARİHTEKİ YERİ
Kerim Uçar

MÜMİNLERİN NİŞANELERİ
Mir Kasım Erdem

CAN VERME HALİ
Yakup Yaşlak

Aşura; Yeniden Ölmek Mi, Yoksa Yeniden Diriliş Mi?

MULTİMEDYA

ETKİNLİK TAKVİMİ

22 Ocak 2018
Pz Sa Ça Pe Cu Ct Pa
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

DUYURULAR

ANKET

SİTEMİZİ  NASIL BULDUNUZ
İYİ
KOTÜ
ORTA

Sonuçları Göster

FAYDALI LİNKLER

 
 

Ana Sayfa

Hakkımızda

Ziyaretçi Defteri

İletişim