Ehl-i Sünnet sizin kardeşinizden de öteye canınız, özünüzdür.
Ayetullah Sistani

Ana Sayfa

Hakkımızda

Foto Galeri

Multimedia

İletişim

Ziyaretçi Defteri

Kategoriler

KATEGORİLER

ÜYELİK

Kull. Adı

:

Şifre

:

Yeni Üye Kaydı 
Şifremi Unuttum

BİR AYET

BİR HADİS

FOTO GALERİ

ÇOK OKUNANLAR

 
 
 

 
MÜÇTEHİDE BAĞLANMAK
29/02/2012 - 13:39

Mir Kasım Erdem

Akıl gereği insan, her işte o işin ehline başvurur. İnsan hastalandığı zaman hastalığına göre ihtisas sahibi doktora başvurur. Hatta elinden geldiği kadar o hastalıkta ki en uzman kişi olan Prof. Dr. bulmaya çalışır. Çünkü söz konusu sağlığı ve hayatıdır.

Dinimiz en az sağlığımız kadar önemlidir. Çünkü dinin kurallara uygun yaşamak bizleri hem bu dünyada hem de öbür dünyada mutlu bir yaşama hazırlar. Kurala göre yaşamayan bir insan bu dünya da kesinlikle mutlu olamaz öbür dünyada da rahat bir yaşam süremeyeceği kesindir. Dolayısıyla bizler dinimizi doğru bir şekilde öğrenmeliyiz ki o kurallar bizlere mutluluk bahşetsin.

Peki dinimizi nasıl öğreneceğiz? İlk önce bunu söyleyelim ki dinimizin kaynağı iki tanedir. 1- Kur’an 2- Hadis. Kur’an Allah’ın kitabıdır. Hadisler ise peygamber efendimizin sözleridir. Dinimizin tüm kuralları bu iki kaynakta yer almaktadır. Bir insan bu iki kaynağı araştırarak dini hakkında her şeyi bilebilir.

Ama her kesin bu iki kaynağı araştırması mümkün değildir. Çünkü Kur’an’ı kerim öyle bir kitaptır ki tümüne hakim olmadığınız taktirde yanlış anlamalar olur ve insan sadece birkaç ayet okuyarak çok yanlış sonuçlar elde edebilir. Çünkü Kuran’ın hazırlanışı bir şekildedir ki konular Kuran’ın değişik yerlerine serpiştirilmiştir. Bir yerde kapalı geçtiği bir konuyu başka bir yerinde detayını açıklamıştır. Ve bazı konuları ise yüzeysel geçmiş ince ayrıntısının beyanını peygambere bırakmıştır yani hadislere. Bilindiği gibi yüzlerce hadis vardır.. Ve maalesef hepside doğru değildir. Yani tarihte bazı insanlar peygamber söylemediği halde peygamberin diline vurarak, peygamber söylemiş gibi hadis uydurmuşlardır.

Durum böyle olunca her insanın kaynaklardan faydalanması da zorlaşarak bu problemler ortaya çıkar.

1- Herkes vakit ayırarak Kuran’ı defalarca detayılı okuyamaz. Her kesin vakti buna müsait değildir. Nerede kaldı ki Kuran’ın tüm cümlelerine hakim olacaksınız. Hangi cümlesi hangi cümlesini tamamlayandır onu çözeceksiniz. Bu zordur.

2- Yüzlerce hadisi kitaplarda bulup okuyacaksınız. Artı hadisler Arapça olduğu için tüm hadisleri elde etmek için birde Arapça öğrenmelisiniz.

3- Farz sayalım Arapça öğrendiniz ve tüm hadisleri de okuma imkanı buldunuz. Bu hadislerin doğrusunu yanlışından ayırt edebilmek gerekir. Bunun içinde ayrı bir eğitim zaten şarttır.

Bunları her kesin yapamayacağı kesindir peki biz ne yapacağız? Dinimizin kuralarını nasıl öğreneceğiz?

Bizler biliyoruz ki her alanda uzmanlaşmış, ömrünü o ilme bilgiye adayan insanlar vardır. Nasıl ki ayağımız kırıldığı zaman dahiliye uzmanına değil de ortopedi uzmanına gidiyor isek. Dinimizi öğrenmede de konunun uzmanlarına başvurmalığız. Ömrünü bu yolda harcamış. Kur’an da ve Hadis te uzmanlaşmış doğru hadisi yanlış hadisten ayırt edebilme yeteneğine sahip kişilere başvurmalıyız. Din literatürün de konu uzmanına Müçtehit denilir.

Dolayısıyla bir Müslüman dini kurallarını öğrenmek için ya kendisi derin bir araştırmaya girecek veya bir müçtehidin araştırmalarına uyarak dini kurallarını öğrenecek işte bu olaya Müçtehide Bağlanmak deniliyor. Dolayısıyla her Müslüman’ın müçtehide bağlanması şarttır. Müçtehit dini kuralları araştırdıktan sonra o kuralları insanların anlaya bileceği bir şekilde Tam İlmihal denilen bir kitap da toplar. Bir Müslüman günlük yaşamda işine yarayacak abdest, gusül, kadın halleri, namaz gibi tüm kurallar orada yazılıdır. Dolayısıyla her Müslüman’ın evinde mutlaka bir tam ilmihal olması gerekmektedir.

Bir Müçtehitte bulunması gereken şartlarda vardır.

1-      Erkek olmalı

2-      Buluğ çağına ermiş olmalı

3-      Zamanın en bilgili insanı olmalı

4-      Adaletli olmalı. Yani büyük günahları işlemeyen biri olmalı.


Bu Makale 2576 defa okunmuştur

 

Yorum Ekle
 

Yazdır
 

YORUMLAR

New Page 1
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15/09/2012 - 00:26 CAN VERME HALİ

15/09/2012 - 00:23 MAZLUMA YARDIM

09/08/2012 - 16:58 KADİR GECESİ NEDİR?

01/08/2012 - 14:12 ORUCU BOZAN ŞEYLER-1

23/07/2012 - 14:50 Hz.PEYGAMBER VE EHL-İ BEYTİN DİLİNDE ORUÇ

29/02/2012 - 13:39 MÜÇTEHİDE BAĞLANMAK

11/12/2011 - 18:18 ALKOLÜN HER İKİ DÜNYADAKİ ZARARI

11/11/2011 - 22:09 CAN VERME ANI VE ÖLÜM MELEĞİ

03/10/2011 - 18:35 CİNLER HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

16/09/2011 - 19:31 DÖRT BÜYÜK MELEK
 

YAZARLAR

Rahmi Onurşan Rahmani

Herkesle olup hiç kimsenin rahmetini almadan ölmek
Mikail Gürel

Sizi Gidi Kamacılar…
Turgut Atam

GADİR-İ HUM’UN TARİHTEKİ YERİ
Kerim Uçar

MÜMİNLERİN NİŞANELERİ
Mir Kasım Erdem

CAN VERME HALİ
Yakup Yaşlak

Aşura; Yeniden Ölmek Mi, Yoksa Yeniden Diriliş Mi?

MULTİMEDYA

ETKİNLİK TAKVİMİ

24 Kasim 2017
Pz Sa Ça Pe Cu Ct Pa
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

DUYURULAR

ANKET

SİTEMİZİ  NASIL BULDUNUZ
İYİ
KOTÜ
ORTA

Sonuçları Göster

FAYDALI LİNKLER

 
 

Ana Sayfa

Hakkımızda

Ziyaretçi Defteri

İletişim