Siz Aleviler İmam Ali Hareminin (Türbesinin) Güvercinleri idiniz
Uçurdular Sizi Buralardan
Artık Geri Dönme Vaktiniz Gelmedi mi?
Ayetullah Sistani:

Ana Sayfa

Hakkımızda

Foto Galeri

Multimedia

İletişim

Ziyaretçi Defteri

Kategoriler

KATEGORİLER

ÜYELİK

Kull. Adı

:

Şifre

:

Yeni Üye Kaydı 
Şifremi Unuttum

BİR AYET

BİR HADİS

FOTO GALERİ

ÇOK OKUNANLAR

 
 
 

 
ORUCU BOZAN ŞEYLER-1
01/08/2012 - 14:12

Mir Kasım Erdem

 

ORUCU BOZAN ŞEYLER-1
                 Orucu bozan şeyler sırasıyla şunlardır:
1-Yemek ve içmek.
2-Cinsel münasebette bulunmak.
3-Mastürbasyon
4-Allah’a, peygambere ve Ehl-i Beyte yalan isnatta bulunmak.
5-Bilerek boğaza yoğun toz kaçırmak.
6-Sabaha kadar cünüp, hayız ve nifaz halde kalmak.
7-Tedavi amaçlı da olsa bağırsaklara maktan sıvı ilaç vermek.
8-Kasıtlı kusmak.
                Başlıklar halinde verilen bu hükümleri şimdi açıklayalım:
Yemek ve içmek orucu bozar. Ama şahıs oruçlu olduğunu unutarak bir şey yiyip içerse orucu bozulmaz. Yalnız hatırladığı anda ağzında ki lokmayı hemen çıkarmalıdır. Ağzında lokma oruçlu olduğunu hatırlarda o lokmayı yutarsa orucu batıl olur. Yemek normal yenilecek şeyler olmasa dahi örneğin toprak veya ağaç kırıntısı gibi şeyleri bilerek yutarsa orucu batıldır. Macun sürülmeden diş fırçalamak orucu bozmaz. Fakat diş fırçasını suda yıkarsa o suyu yutmamalıdır. Yutmayacağından emin değilse dişini fırçalamamalıdır. Diş fırçaladıktan sonra ağızda suyun kalmadığına emin olmak için üç defa ağızdaki su sorulup dışarı atılmalıdır. Yutmayacağından eminse, ağza su alıp çalkalamak orucu bozmaz. Ama daha sonra üç defa ağızdaki su sorulup dışarı atılmalıdır. Ağızda lokma varken sahur ezanı okunursa ağızda ki lokma dışarı çıkarılmalıdır. Şayet yutulursa oruç batıl olur. Çünkü ezan okunmasıyla birlikte artık oruç zamanı başlar. Vitamin iğnesi olsa dahi İğne, serum, halk dilinde fısfıs diye biline spreyler, göz damlası ve kan vermek orucu bozmaz. Ağızda biriken tükürüğü yutmak orucu bozmaz. Ama balgam boğazdan hareket edip ağız boşluğuna geldikten sonra yutulursa oruç bozulur. Dolayısıyla ağız boşluğuna gelen balgamı dışarıya atmak gerekir. Yemek pişirenler yutmamak şartıyla yemeğin tadına bakması orucu bozmaz. Çocuğa mama vermek için ağızda bir şey çiğnemek gerekirse buda orucu bozmaz. Dişlerin arasında kalan kırıntıları yutmak orucu bozar.
Cinsel ilişkide ister boşalma olsun ister olmasın bilerek cinsel ilişkiye girmek orucu bozar. Ama tehditle cinsel ilişkiye zorlanırsa orucu bozulmaz. Oruçlu biri uyurda uykusunda cenabet olursa (kendi kendine boşalırsa) orucu bozulmaz. İnsanın hanımıyla şakalaşması onu öpmesi orucunu bozmaz.
Mastürbasyon büyük günahlardan olup orucu bozar. Mastürbasyon yapıp boşalmayan birinin dahi orucu bozma niyeti olduğu için orucu bozulur. Elinde olmaksızın kendisinden meni gelen birinin orucu bozulmaz. Uyumak orucu bozmaz. Oruçlu insanın uykusu ibadettir. Oruçlu iken uyuyan ve uykuda cünüp olan biri imkanı varsa iyisi budur ki banyosunu yaparak gusül alsın. Ama akşam ezanına kadar olsa dahi banyo yapmadan beklese de orucu bozulmaz.
Oruçlu biri Allah’a, peygambere ve Ehl-i Beytten birine yalan isnatta bulunursa orucu bozulur. Örneğin, Kur-an’da olmadığı halde birisi Kur-an’da şöyle yazıyor derse veya tam tersi kur-an’da olmasına rağmen birisi Kur-an’da böyle bir şey yoktur derse orucu bozulur. Durum Peygamber ve Ehl-i Beyt imamlarında da aynı şekildir. Peygamber söylemediği halde birisi peygamber şöyle söylemiştir derse orucu bozulur. Bunu yazıyla dahi söylese yine orucu bozulur. Hatta başkasının söylediğini onaylar şekilde evet öğledir derse ki bu sanki o hadisi biliyormuş gibi onaylarsa öyle bir hadiste yoksa sadece evet diyen şahsın dahi orucu bozulur. Ama hadisi bir kitaptan aktarır veya birisinden duyduğunu derse o hadiste yanlış olsa dahi orucu bozulmaz. Örneğin “Ben filan şahıstan peygamberin şöyle dediğini duydum” derse orucu bozulmaz. Orucu bozulan biri “nasıl olsa orucum bozuldu” deyip yiyip içemez oruçlu gibi akşam ezanını beklemeli ramazan ayından sonra da kazasını tutmalıdır.

Bu Makale 2568 defa okunmuştur

 

Yorum Ekle
 

Yazdır
 

YORUMLAR

New Page 1
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15/09/2012 - 00:26 CAN VERME HALİ

15/09/2012 - 00:23 MAZLUMA YARDIM

09/08/2012 - 16:58 KADİR GECESİ NEDİR?

01/08/2012 - 14:12 ORUCU BOZAN ŞEYLER-1

23/07/2012 - 14:50 Hz.PEYGAMBER VE EHL-İ BEYTİN DİLİNDE ORUÇ

29/02/2012 - 13:39 MÜÇTEHİDE BAĞLANMAK

11/12/2011 - 18:18 ALKOLÜN HER İKİ DÜNYADAKİ ZARARI

11/11/2011 - 22:09 CAN VERME ANI VE ÖLÜM MELEĞİ

03/10/2011 - 18:35 CİNLER HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

16/09/2011 - 19:31 DÖRT BÜYÜK MELEK
 

YAZARLAR

Rahmi Onurşan Rahmani

Herkesle olup hiç kimsenin rahmetini almadan ölmek
Mikail Gürel

Sizi Gidi Kamacılar…
Turgut Atam

GADİR-İ HUM’UN TARİHTEKİ YERİ
Kerim Uçar

MÜMİNLERİN NİŞANELERİ
Mir Kasım Erdem

CAN VERME HALİ
Yakup Yaşlak

Aşura; Yeniden Ölmek Mi, Yoksa Yeniden Diriliş Mi?

MULTİMEDYA

ETKİNLİK TAKVİMİ

24 Kasim 2017
Pz Sa Ça Pe Cu Ct Pa
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

DUYURULAR

ANKET

SİTEMİZİ  NASIL BULDUNUZ
İYİ
KOTÜ
ORTA

Sonuçları Göster

FAYDALI LİNKLER

 
 

Ana Sayfa

Hakkımızda

Ziyaretçi Defteri

İletişim