11 Tekfirci İdam Edildi

11 Tekfirci İdam Edildi

Askeriyeyen Türbesine Bombalı Saldırı Düzenleyen Tekfirciler İdam Edildi.

Irak’tan yayın yapan Nehreynnet haber ajansının bildirdiğine göre Irak Adalet Bakanlığı, 2006 yılında sevgili Peygamberimizin  torunlarından İmam Hadi ve İmam Hasan el-Askeri’nin (a.s) kabirlerinin bulunduğu Samerra kentindeki Askeriyeyn türbesine düzenlenen bombalı saldırıya katılan 11 terörist hakkında verilen idam hükmünün infaz edildiğini açıkladı.

İdam edilen teröristlerden birinin Tunus, birinin Mısır ve aralarında bir kadının da bulunduğu geri kalan 9 teröristin ise Irak vatandaşı olduğu açıklandı.

Saldırıdan birinci derecede suçlu bulunan Tunuslu Yusra Fahir’in idam edildiğini açıklayan Irak Adalet bakanlığı, Irak Cumhurbaşkanlığı Kurulu’nun 20 Ekim’de aralarında Askeriyeyn türbesini bombalayan 11 teröristin de bulunduğu 53 mahkum için verilen idam hükmünü onayladığını açıkladı.

El- Kaide terör örgütünün mezhep savaşını kışkırtmak için 2006’da bombalı saldırıda bulunduğu Askeriyeyn Türbesi’nin 2007 yılında uğradığı ikinci bombalı saldırıda da iki minaresi yıkılmıştı.

2007 yılının sonunda Irak yönetiminin kutsal türbenin tamir işlerini Türk inşaat firmalarına vermesiyle başlayan çalışmalar 2008'den itibaren Iraklı yetkililerin rehberliğinde devam etmişti. 2009'un şubat ayı itibariyle haremi bölümünün işleri tamamlanırken, kubbenin yarısı ve  minerelerin üçte biri tamamlanmıştı. Türbenin onarım işleri çeşitli uluslararası kuruluşlarca finanse edilmişti.

Hatırlatalım ki, Askeriyye Türbesi'nin kubbesi, dünyanın en büyük altın kubbesi olarak biliyor. Yeni kubbeler artı özelliklere de sahip. Birbirine geçmiş olarak inşa edilen iki kubbe her türlü tehlikeden emniyette olacak, roket ve bombalar kubbeye tesir edemeyecek.

Google+ WhatsApp