Ahmet Turgut: İmam Hüseyin Aşkın Şehididir.

Ahmet Turgut: İmam Hüseyin Aşkın Şehididir.

 

Kars Ehl-i Beyt Derneği “Ehl-i Beytin Matemi Kerbela” isimli konferansla Kerbelayı andı. Büyük katılımın olduğu konferansa yurt içi ve yurt dışından konuşmacılar katıldı.

Kars Ehl-i Beyt  Derneği alimlerinden ş.Yılmaz AÇIKOL’un Kuran tilavetiyle başlayan konferansta, dernek başkanı Tuncay AYDIN’ın selamlama konuşmasıyla devam edildi.

Kafkas Üniversitesinden Yrd. Doç. Cahit YEŞİLYURT konuşmadında halkı birlik ve beraberliğe davet ederek Kerbela'nın birleştirici özelliği hakkında açıklama yaptılar.

Ardından son günlerde “Aşkın Şehidi” romanıyla gündeme gelen ve Ehlibeyt severlerin beğeniyle okuduğu kitabın yazarı Ahmet TURGUT  kürsüye geçerek Yusuf suresinin ehli beyt ve hz. Hüseyin ile bağlantısını güzel bir beyanla anlattı. İmam Hüseyin'in İlahi Aşkın şehidi olduğunu söyleyen Ahmet Turgut, zibhi azim'in İmam Hüseyin olduğunu söyledi.

Daha sonra Alulbeyt Yönetim Kurulu Üyesi Olan Mir Kasım Erdem, Kars Ehl-i Beyt Derneğini temsilen bir konuşma yaptı. Sevgili Peygamberimizin “Ben ilmin şehriyim, Ali de onun kapısıdır. Kim şehre girmek istiyorsa kapıdan gelsin!” hadisinin ne anlama geldiğini ayet ve rivayetlerle açıkladı. İran’dan konuk olan Üstat Hüccet-ül İslam Halil Nejat ise İslam dininin rahmet dini olduğuna vurgu yaparak dinleyicileri manevi atmosfere sokan güzel bir konuşma yaptı.

Üstat Halil Nejat'ın konuşmasından sonra ünlü mersiye veağıt üstadı Davut Alizade okuduğu azerice mersiyelerle katılımcıları gözyaşlarına boğdu. Ferec duasının okunmasıyla konferans sona erdi.

Google+ WhatsApp