Anneler Azizdir

Anneler Azizdir

Kuveyt sakinlerinden Molla Ali Kazerunî, doğru rüyalar gören mukaşefe sahibi biriydi. Zamanın takva sahibi erdemli kişilerindendi.

Anneler Azizdir
Kuveyt sakinlerinden Molla Ali Kazerunî, doğru rüyalar gören mukaşefe sahibi biriydi. Zamanın takva sahibi erdemli kişilerindendi. Bir hac seferinde kendisiyle tanışma ve arkadaşlık etme şerefine nail oldum. Bana şöyle anlattı:
Rüya âleminde ucu bucağı olmayan çok geniş bir bahçe gördüm. Ortasında oldukça büyük, görkemli bir köşk vardı. Hayranlıkla onu süzüyordum. Kime ait olduğunu merak etmiştim. Muhafızlardan birine sordum, Habib Neccar Şirazî'ye ait olduğunu söyledi.
Habib, yakından tanıdığım ve arkadaşlık yaptığım biriydi. Gördüğüm köşke ve onun makamına gıpta etmemek elde değildi. Tam o sırada köşkün üzerine yıldırım düştü ve koskoca binayı yakıp kül etti. Bu korkunç manzaranın dehşetiyle uykudan uyandım. Yapmış olduğu bir günahtan dolayı makamının yok olduğunu düşündüm.
Hemen ertesi gün mülakatına gittim. "Geçen gün ne yaptın?" diye sordum. "Bir şey yapmadım" dedi. Allah'a ant içirterek "Bu tür şeyler ortaya çıkması gereken gizemli olaylardır. Mutlaka anlatmalısın!" dedim. Bunun üzerine yaptığı bir hatayı bana da anlattı. "Geçen akşam falan saatte annemle aramda bir konuşma oldu. Sonunda dayanamayıp anneme vurdum" dedi. Hakkında gördüğüm rüyayı ona da anlattım. "Annene eziyet ettiğin için böyle bir makamı kaybettin" dedim.
Gerek ayetlerden, gerekse rivayetlerden anlaşılan şudur ki, bazı büyük günahlar salih amelleri ve iyi davranışları yok eder. Nitekim Uddetu'd-Dai adlı eserde Allah Resulü'nün şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Kim bir defa la ilâhe illallah derse, Allah onun için cennette bir ağaç diker." "Ey Allah'ın Resulü! O halde cennette bizim çok ağacımız var" denilince Resul-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyurdu: "Ateş gönderip de onları yakmaktan kork!"
İşte, bu büyük günahlardan biri de anne-baba hakkına riayet etmemek; yani, anne-babayı üzmek ve onlara saygısızlık etmektir.

Google+ WhatsApp