Arabistan'da Aşırıcılığa Karşı İşbirliği

Arabistan'da Aşırıcılığa Karşı İşbirliği

Arabistan’ın hukuk alanındaki önemli isimlerinden biri olan ve ülke adalet bakanlığında yargıç olarak görev yapan İsa el- Gays ve atif kentinin önde gelen düşünürlerinden olan Şeyh Hasan es-Saffar, Suudi Arabistan'da Şii ve Sünni Müslüman âlimler arasında birlik ihtiyacının ve aşırıcılıkla mücadelenin önemini vurguladı.

Şeyh Hasan es-Saffar tarafından organize edilen programa katılan İsa el-Gays, tarih boyunca dini anlaşmazlıkların nedeninin dünyevi menfaatler çerçevesinde döndüğünü ve kendine dini bir renk verdiğini belirtti.

Gays, çeşitli dini gruplar arasındaki farklılıkların işbirliği ile bertaraf edilebileceğini vurguladı.

Katif ve El-Damman'dan bir grup alim, medya organları, yazar ve kanaat önderlerinin katıldığı bu toplantıda birliğin önemine vurgu yapıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Şeyh Hasan es-Saffar, şunları söyledi: İslam düşmanlarının amacı devamlı olarak anlaşmazlıkları körüklemek, tefrika çıkarmak ve İslam ümmetini bölmeye çalışmaktır. Geçirdiğimiz bu hassas dönemde birlik ve beraberliğimizi korumak zorundayız. Suudi Arabistan'da Şii ve Sünniler arasında birlik ve kaynaşmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Saffar şöyle devam etti: Akil insanlarımız ve düşünürler birlik ve beraberliğin en güzel bir seçim olduğunu ve bu yolda hareket etmenin gerekli olduğunu dile getirmektedirler."

Hatırlatalım ki, Medine’de yaşanan Aşura olaylarının ardından Arabistan Şiileri ve Sünnileri arasında birlikte yaşam belgesi imzalanmıştı.

Anlaşma belgesinde: “Şiiler ve Sünniler arasında dostluk ve birliktelik”, “Vatan ve yurttaşlara hizmet için birlikte ortak yaşam”, “Hakaret, saygısızlık ve nefretle mücadele” ve “Toplumsal barış ve güvenlik” konularının zorunluluğuna vurgu yapılmıştı.

 

Google+ WhatsApp