Ayetullah Misabah'ın Öğrencileri Alulbeyt'i Ziyaret Ettiler

Ayetullah Misabah'ın Öğrencileri Alulbeyt'i Ziyaret Ettiler

Uluslararası İmam Humeyni Üniversitesi'nin öğretim görevlileri ve öğrencilerinden bir gurup Alulbeyt Müessesesini ziyaret ettiler.

Görüşmede son dönemlerde Türkiye'ye her kesimden iranlıların gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Alulbeyt Genel Müdürü Onurşan, İstanbulun medeniyetlerin beşiği olduğunu, Peygamber sahabersi ve Hz. Ali yareni Ebu Eyyup Ensari, Şehid-i Sani gibi büyük şahsiyetlerin de bu topraklarda yattığını hatırlattı.

Ayetullah Sistani'nin Müslümanların birlik ve vahdetine verdiği destekten ve sıcak karşılamalarından dolayı Alulbeyt hadimlerine teşekkür eden heyet Türkiye'nin İranlılar için dost ve kardeş bir ülke olduğunu söylediler.

Uluslararası İslami bir üniversitesinin kurulması, İslami Şura Meclisi'nin 9 Ocak 1984 günü gerçekleştirilen oturumunda kararlaştırıldı ve 19 Ocak 1984 tarihinde Anayasayı Koruma Konseyi'nin onayından geçti. Onaylanan yasa gereği kurulması öngörülen bilimsel kurumun kuruluş amacı İmam Humeyni’nin görüşünü esas almaktadır. 1991 yılında kurulan üniversite 1992 yılında Gazvin Dehhoda Yüksek Öğretim Kurumu'yla birleşetirilerek, İmam Humeyni Üniversitesi adı altında yeni bir ünivesite olarak hizmete açıldı. 

Google+ WhatsApp