Ayetullah Ramazani: Alulbeyt Müesseseleri Kardeşlik ve Vahdetin Merkezidir.

Ayetullah Ramazani: Alulbeyt Müesseseleri Kardeşlik ve Vahdetin Merkezidir.

İslam İnkilabı Rehberi Ayetullah Hamanei'nin Avrupa temsilcisi Ayetullah Ramazani, Berlin'de Alulbeyt Müessesi Türkiye şubesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Alulbeyt Müesseselerinin kardeşlik ve vahdetin merkezi olduğunu söyledi

Berlin Alulbeyt Türkiye Şubesi’nin açılışında konuşan Hanburg Cuma İmamı ve Ayetullah Hamanei’nin Avrupa temsilcisi Ayetullah Ramazani Hz. Fatıma’nın doğum gününe denk gelen bu mukaddes mekanın açılmasının hayırlara vesile olmasını temenni ettiğini söyledi.

İmam Mehdi’nin “Hz. Fatıma annemde güzel örnekler vardır” buyurduğunu hatırlatan Ayetullah Ramazani, Hz. Fatıma’nın dünyaya gelişiyle yeni bir hareket şekillendiğini, tevhit bayrağının koruyucusu olan velayetin zuhur ettiğini ve bu yolda ilk şehidin de Hz. Zehra olduğunu söyledi.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.a) Selman’a “Fatıma sevgisi insana yetmiş yerde yardımcı olur” diye buyurduğunu belirten Ayetullah Hamenei’nin Avrupa temsilcisi, Peygamberimizin bize bıraktığı ve havuzun başında ona kavuşuncaya kadar da birbirlerinden ayrılmayacak iki ağır emanet olan Kurân ve Ehlibeyt’e sarılarak dünya ve ahrette saadete kavuşabileceğimizi söyledi.

“Bu iki emanet yaşamak ve yaşatmak herkesin görevidir” diyen Ayetullah Ramazani özellikle de Ehlibeyt mektebinin günümüzdeki büyükleri olan taklit mercilerinin hissettikleri sorumluluk ölçüsünde bu iki ağır emaneti yaşatmaya çalıştıklarını belirtti.

“Şu anda böylesi güzel ve mübarek bir günde gördüğünüz Alulbeyt Kültür Mermezi’nin açılışı da bu yolda atılmış bir adımdır” diyen Hanburk Cuma İmamı, Alulbeyt Müesseselerinin bu ilahi emri gerçekleştirmede büyük hizmetler kaydettiğini ve Alulbeyt Müesseseleri’nin kardeşlik ve vahdetin merkezi olduğunu söyledi.

“Sn. Hüccetu’l İslam Seyit Cevat Şehristani’yi yakından tanıyan biri olarak bu kültür merkezinin ve dünyanın diğer ülkelerinde açılan Alulbeyt Kültür Merkezleri’nin açılışını da bu açıdan azimli bir insanın mübarek bir adımı olarak görüyorum” diyen Ayetullah Ramazani, İnsanlığa hizmet doğrultusunda atılan bu mukaddes adımların mübarek ve değerli olduğunu belirtti.

50 yıl önce bir taklit merciinin emriyle kurulan Hamburk İslam Merkezi’nin hedefinin de aynı doğrultuda olduğunu söyledi.

Ayetullah Burucerdi, Ayetullah Hansari, İmam Humeyni ve diğer aramızda bulunmayan taklit mercilerine insanlığa yaptıkları büyük hizmetlerden dolayı rahmet dileyen Ayetullah Ramazani “Taklit mercileri bize yan yana olmamızı, vahdeti korumamızı, birbirimize yardımcı olmamızı öğrettiler. Bizim gelişmemiz ve ilerlememiz, bu vahdeti korumaya bağlıdır.

Bu vahdetin oluşmasında İslami ilimler havzasının bir öğrencisi olarak elimden gelen her şeyi yapacağını söyleyen Ayetullah Ramazani “Bu müesseseler vesilesiyle yaşatılmaya çalışılan İslam hazinesini çok iyi korumamız, okumamız ve insanlara anlatmamız gerekir” dedi.

Alulbeyt Müesseseleri insanlık, İslam ve Ehlibeyt mektebinin değerlerini ihya etmek için büyük başarılara imza attığını söyleyen Ayetullah Ramazani, İslam’ın paha biçilmez hazinelerini korumada, yaşatmada ve topluma kazandırmada Alulbeyt Müesseselerinin hizmetlerinin eşsiz olduğunu söyledi.

“Büyüklerimizin yıllar önce attığı bu adımlar bugün Avrupa ve Amerika’da etkisini gün geçtikçe biraz daha fazla hissettirmektedir. Bazı Avrupa ülkelerinde bu konularda özel kürsüler kurulmuştur. Kuran-ı Kerim'i daha iyi anlamak için Arapça öğrenmek isteyenlerin oranı önceki yıllara göre yüz kat daha artmıştır. Bir an önce Arapça öğrenip kuran’ı daha iyi anlamak isteyenlerin oranı çığ gibi büyümektedir” diyen Ayetullah Ramazani, Avrupa’da artan İslam karşıtlığının nedeninin Müslüman ve gayri Müslümanların bu uyanışından kaynaklandığını belirtti.

İçinde aşırıcılık olmayan ılımlı, gerçek İslam’ı insanlara öğretmenin asli görevimiz olduğunu, Ehlibeyt’in akılcılık, maneviyat dolu ve vicdanla uyuşan İslami bakış açısının insanlığın kurtuluş reçetesi olduğunu söyleyen Ayetullah Ramazani “Biz başkalarının mukaddesatına hakaret edilmesini kesinlikle kınıyoruz ve bu hareketin karşısındayız. Ehlibeyt mektebinde başkalarının inancına hakaret yoktur. Şu anda Ehlibeyt adına açılan ve arkasında kimlerin olduğu belli olmayan bazı kanallar durmadan diğerlerinin inançlarına saldırmakta, onların mukaddesatına hakaret etmektedir. Bunların hepsini kınıyor, Müslümanları uyanık olmaya davet ediyoruz. Taklit Merilerimiz bu işe asla razı değildir ve bu konuda gerekli olan fetvaları da vermişlerdir” dedi.

Alulbeyt Müessesesi Türkiye sorumlusu Rahmi Onurşan Rahmani’nin Müslümanlar arasında özellikle de Ehlibeyt mektebi mensupları arasında vahdet ve birliğin oluşması için yaptığı hizmetlerden övgüyle söz eden Ayetullah Ramazani, Almanya şubesi müdürlüğüne Hüccetu’l İslam Kerim Uçar hocanın seçilmesinin çok yerinde bir karar olduğunu, Kerim hocanın bütün hocalar tarafından sevilen sayılan ılımlı ve çalışkan bir Ehlibeyt hizmetçisi olduğunu belirtti ve başarılar diledi.

 

Google+ WhatsApp