Ayetullah Sistani’den: Yağma Yasağı

Ayetullah Sistani’den: Yağma Yasağı

Irak’ın Büyük Taklit Merciilerinden Ayetullah Sistani, yeni fetvasında, IŞİD işgalinden kurtarılan bölgelerde vatandaşların malına el uzatmayı haram kıldı.

Ayetullah Sistani dün verdiği fetvada, güvenlik ve gönüllülerce IŞİD teröristlerinin kontrolünden çıkarılan bölgelerde vatandaşlara ait malın yağmalanmasını haram kıldı.

Hükümetin vatandaşların malı, namusu ve haklarına el uzatanlara karşı ciddi tavır koyması gerektiğini belirten Ayetullah Sistani, teröristlerden temizlenen bölgelerdeki vatandaşların malının savaş ganimeti olmadığını vurguladı.

Kerbela Cuma Hatibi Şeyh Abdulmehdi’ ye tavsiyede bulunan Iraklı Şiilerin büyük taklit mercii, hutbelerde taşınır malların yağmalanmasının haram olduğu ve taşınmazların yok edilmesine ilişkin vurgusunun aynı vatanın evlatları arasında bir arada barış içinde yaşamasına yönelik olumsuz etkileri ve sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

 Ayetullah Sistani defalarca, Irak’ta çeşitli halk kesimlerinin birliği ve beraberliğine vurgu yapmış, güvenlik ve askeri güçlerini de Irak halkının can güvenliğini teröristlere karşı korumaya çağırmıştır.

Google+ WhatsApp