Ayetullah uzma Hacı Şeyh Mirza Cevat Tebrizî

Ayetullah uzma Hacı Şeyh Mirza Cevat Tebrizî

Tebriz şehrinde h.ş 1305 yılında dünyaya geldi. On sekiz yaşında Tebriz’de okulunu bitirdikten sonra h.ş 1323 yılında yine Tebriz’de bulunan Talibiye Medrese’sine gitti. Dört yıl içinde mukaddime ve bir kısım dersleri bitirdi.

Daha sonra h.ş 1327 yılında Kum ilim havzasına gitti. Derslerini bitirdikten sonra Hz. Ayetullah uzma Hüccet ve Hz. Ayetullah uzma Burucerdî’nin müçtehitliğin ilk basamağı olan ve ders-i hariç diye adlandırılan derslerine katıldı. Bunun yanında da değişik dallarda öğretim ile meşgul oldu.

   Tahsilâtına devam etmek amacıyla h.ş 1332 yılında Necef-i Eşref şehrine yolculuk etti. Burada Ayetullah Seyit Ebu’l-Kasım Hoî ve Ayetullah Seyit Abud’l-Hadi Şirazi’nin derslerine katıldı.

Ayetullah Mirza Cevat Tebrizî, Ayetullah Hoî’nin seçkin öğrencilerindendir. Aralıksız yirmi üç yıl Necef havzasında bulunduktan sonra h.ş 1355 yılında İmam Hüseyin’i (a.s) ziyaretten sonra Necef’e dönmek isterken Irak hükümeti tarafından yakalanıp İran’a gönderildi.

  Kum dini havzalarında araştırma, eğitim ve öğretim çalışmalarına devam ederek, çeşitli kitaplar yayınladı.

Tevazu sahibi, alçak gönüllü ve ibadetlerinde huşu sahibi bir alim olarak tanınan Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi, uzun süren kanser hastalığına yenik düşerek 80 yaşında Tahran’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi’nin vefat haberi üzerine İran’da bakanlar kurulu Çarşamba gününü genel yas ve Kum kentinde dini havzaların ve kurumların bir günlük resmi tatil edilmesini kararlaştırdı.

ESERLERİ:

1- TAM İLMİHAL

2- BAYANLAR İÇİN HAC AMELLERİ

3- HAC AMELLERİ

4- EBEGAT-İ VELAİYE

5- SEHV-İ NEBİ’NİN (S.A.A) İNKÂRI

6- ÖZET İLMİHAL

7- SEÇİLMİŞ MESELELER

8- HUDUT VE TAZİRİN ESASLARI

9- KURTULUŞ YOLU

10- ŞEHADET VE HÜKMETME ESASLARI

Google+ WhatsApp