Başka Bir Kadının Yumurtası ile Çocuk Sahibi Olabilir miyim?...

Başka Bir Kadının Yumurtası ile Çocuk Sahibi Olabilir miyim?...

Ayetullah Sistani’nin fetva bürosuna suni döllenme hakkında ilginç bir soru geldi. Normal yoldan çocuğu olmayanları yakından ilgilendiren o soru ve cevabını Şafak Haber Ajansı okuyucularıyla paylaşıyoruz:

Soru: Çocuğumuz olmuyor. Acaba şöyle bir yöntemle çocuk sahibi olabilir miyiz: Benim spermlerimi alıp başka kadının yumurtalığına enjekte edecekler, sonra o yumurtalığı eşimin rahmine koyacaklar.

Cevap: Suni döllemede kadının yumurtası eşi dışında yabancı bir erkeğin spermi ile döllendikten sonra rahime yerleştirilmesi haddizatında haram değildir. Ancak bu iş çoğunlukla avret mahallinin açılması veya dokunulması ve oraya bakılmasına yol açtığı için haramdır. Dolayısıyla zaruret dışında müracaatta bulunan kişinin avretini açması caiz değildir.

Her halükarda eğer çocuk dünyaya gelirse; acaba doğuran kadına mı yoksa yumurta sahibine mi intisap edeceği müşkül bir durumdur. Binaenaleyh - ihtiyatı vacip gereği - miras konusunda aralarında anlaşma yapmalıdırlar. Mahremiyet konusunda ise yumurtanın sahibi ihtiyatlı davranmalıdır. Şöyle ki eğer çocuk erkek olursa onun yanında tesettürü riayet etmeli ve kızlarını onunla evlendirmemelidir. Fakat onu doğuran kadına mahremiyet açısından çocuğu gibidir; dolayısıyla onun yanında örtünmesi gerekmez. Kadının kocası ve spermin sahibi ise o çocuğun şer'i açıdan babasıdır.

Google+ WhatsApp