Erbain’de Kerbela’ya Gitmek İsteyenlerin Dikkatine!

Erbain’de Kerbela’ya Gitmek İsteyenlerin Dikkatine!

SHAFAQNA – Son dönemlerde Erbain ziyaretine gitmek isteyenler Irak’taki durumları ve vize konusunu bilmediklerinden birçok yanlış bilgi ortalıkta dolaşmaktadır. Bu nedenler Ayetullah Sistani’nin bürosuna bağlı Dünya Alulbeyt Müesseseleri Türkiye Temsilciliğini arayarak konuyu sorduk. Alulbeyt Müessesinden gelen cevabı hizmetinize sunuyoruz:

Bismihi Teala…

Ayetullah Sistani’nin “Yurt dışından Erbein için ziyaretçi gelmesin” diye buyurduğuna dair iddia doğru değildir. Büroyla yaptığımız görüşmede Ayetullah Uzma Seyit Ali Hüseyini Sistani’nin Erbain’le ilgili bir açıklaması yoktur. İsteyen gelebilir, istemeyen de gelmeyebilir.

Öte taraftan Ayetullah Uzma Seyit Said Hekim’in büro sorumlusu oğluyla yaptığımız görüşmede Ayetullah Hekim’in “Kadınlar gelmesin, erkekler gelsin” diye bir sözünün olmadığını söyledi.

HAVA VE KARA YOLUYLA ERBAİN’E GİDENLER

Hava yolu ve kara yoluyla Necef’ gidenler için de Necef Oturum Sorumlusu, Necef Havalimanı Müdürü ve Mehran (İran-Irak) kara sınırındaki görevlilerle yaptığımız görüşmede:

1-Hava limanıyla gidişlerde önceden de olduğu gibi Türkiye’den vize alınmasına gerek yok. Hava limanında 10 günlük izin verilmektedir.

2-Bay, bayan herkes ziyaret için erbaine gidebilir

3-Kara yoluyla gidişlerde de “son anlaşmalara göre vizeler kalktı” haberlerine itimat ederek vizesiz sakın gitmeyin. Kara yoluyla gidenler mutlaka Türkiye’den vize alarak gitsinler. Şu an vizesi olmayanları kara yoluyla Irak’a girişine izin verilmiyor.

4-Orada zor durumda, teröristlerin zulmünden kaçarak Kerbele, Necef ve diğer şehirlere sığınan halka elbise veya diğer yardımlar götürülebilir.

Saygılarımızla

Ayetullah Sistani’nin Bürosuna Bağlı Alulbeyt Müessesi

www.tr.shafaqna.com

Google+ WhatsApp