Erbein'i Paylaşmak

Erbein'i Paylaşmak


Geçen yıl Berlin İmam Cafer Sadık Camii ile Alulbeyt Müessesi olarak ortak bir program yapmıştık. Avrupa’dan Erbein yürüyüşüne giden ilk Avrupa Türk kafilesi de galiba bizdik.

Terör saldırıları uyarılarına rağmen gönlümüzün sesine kulak vererek Almanya ve Türkiye’den katılan yaklaşık 40 kişilik bir gurupla Kerbela’ya Erbein’de yürümüştük.
Bu yıl arkadaşlar yeni bir karar almışlardı. Yine ilk adımı atacak bu sefer de Berlin’de ilk Erbein programını yapacaklardı. Sloganları da belliydi:
“Bir gün siz Kerbela’ya gidersiniz, bir gün de Kerbela size gelir”
Berlin’de ilk Erbein programı olmakla birlikte, Şeyh Muhammed Mucahidi hocamız Avrupa’da 6 yıldır bu programı yapıyordu.
Dolayısıyla Türkiye alışkanlıklarımızdan kalma “zaten biz yapıyorduk, siz niye başladınız” diye bir eleştiri, almamak için arkadaşlara Mücahidi hocamla görüşmelerini rica ettik.
Değerli hocam da “Doğrudur! Avrupa’da ilk Erbein programını biz başlattık, ama İmam Hüseyin herkese aittir. Keşke Avrupa’nın her yerinde bu gibi programlar olsa. Eğer bir yardım da gerekliyse sakın çekinmeyin, hizmetinizdeyiz” demiş.
Sayın Prof. Hüseyin Hatemi hocamla İstanbul-Berlin uçağına binerken “güzellikleri paylaşmaya olan inancımın” dahi paylaşıldığını görmekten mutluydum.
Zaten dünyadaki bütün belaların başı da buydu “Paylaşamamak”
Serveti, makamı, ülkeleri, zenginlikleri, Yüce Allah’ın bize verdiği ve herkesi fazlasıyla görecek nimet ve güzellikleri paylaşamadığımız için “Yaratıcının yeryüzündeki halifeleri” olarak savaşıp duruyoruz.
Mücahidi hoca sadece Erbein’i paylaşmamıştı aynı zamanda Erdebil’den getirttiği Nuhe ve Mersiyehan kardeşimizi de Berlin’e göndererek jest yapmayı da ihmal etmemişti.
Siz paylaşırsanız, başkalarıda paylaşır...
Kerim hoca da bin bir zorlukla Pazar günü gençlerle planladığı toplantıyı iptal edip Hatemi hocamdan mümkünse diğer programa da katılmasını rica etti. Hatemi hocam da kabul edince biletlerin vakitlerini ve yerini gittiğimiz şehre göre değiştirdi ve kendisinin misafiri olduğumuz halde, bizi Mücahidi hocanın programına gönderdi.
Böylece her iki toplantı da, paylaşmanın hem güzelliklerini, hem başarısını beraber yaşamış oldular. Buradan her iki hocama da sonsuz teşekkürlerimi sunmayı bir görev bilirim.
Güzellikler paylaşarak çoğalır, acılar ise paylaşılınca azalır...
…darısı diğer Müslüman kardeşlerimizin başına…
Rahmi Onurşan Rahmani

Google+ WhatsApp