Hz.PEYGAMBER VE EHL-İ BEYTİN DİLİNDE ORUÇ

Hz.PEYGAMBER VE EHL-İ BEYTİN DİLİNDE ORUÇ


Hz. Resulullah efendimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
1-Her şeyin bir zekatı vardır, bedenin zekatı da oruçtur. Zekat temizlenmek anlamına gelir, oruç bedeni hastalıklardan ve kötülüklerden temizler.
2-Bir Müslüman’ın dedikodusunu yapmadığı sürece oruçlunun uykusu ibadet, nefesi tesbihtir. Bu hadisten anlaşılan şudur ki uyku orucu bozmaz.
3-Öğle oruç tutanlar vardır ki eline açlık ve susuzluktan başkada bir şey geçmez. Yani oruç sadece yemekten ve içmekten ibaret değildir. Orucun faydasının görüle bilmesi için insanın yalan ve dedikodu gibi günahlardan da uzak durması gerekir.
4-Oruç insanı cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır.
5-Sıcaklarda oruç tutmak Allah yolunda cihat etmek gibidir.
6-Oruç insana hikmet getirir, hikmet insana marifet getirir, marifet ise yakini oluşturur. Yakine ulaşan insan zorlukta ve kolaylıkta güzel yaşar.
7-Cennetin Reyyan denilen bir kapısı vardır ki oradan sadece oruç tutanlar girebilir.
8-Oruçlu olduğundan dolayı canı çeken bir yemeyi yemeyen kişiye Allah, cennette ki yiyeceklerden yedirmeyi ve içeceklerden içirmeyi kendisine bir borç bilir.
Ehl-i Beyt’tin oruç hakkında ki buyrukları:
9-Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: Allah, kullarının ihlasını görmek için orucu farz etti.
10- Oruçlunun duası kabul, her amelinin iki kat sevabı vardır. İftar vaktinde ettiği duasını Allah geri çevirmez.
9- İmam Hüseyin’e (a.s) orucun neden farz olduğu sorulduğunda şöyle cevap buyurmuştur: Zenginlerin açlık duygusunu tatmaları dolayısıyla Allah’ın mallarına koyduğu fakirin hakkını vermeleri için oruç farz olmuştur.
11-İmam Cafer-i Sadık (a.s) şöyle buyuruyor: Ramazan ayı bir aydır ki Allah bundan önce ki ümmetlere bu ayın orucunu vacip etmemiştir. Ashabından Hafs adlı biri “ey Resulullah’ın oğlu ama Allah, kur-an da “sizden önceki ümmetlere de orucu farz kıldım” buyuruyor.” Diyince. İmam Cafer Sadık (a.s); oruç diğer ümmetlerin sadece peygamberlerine farzdı, halka farz değildi. Ama Allah, bu ümmete bir fazilet vererek bu ümmetin hem resulüne hem de halkına orucu farz kıldı.
12- Oruç benim içindir ve onun sevabını ancak ben vereceğim.
13- Oruçlu birine iftar veren o oruçlunun sevabı gibi sevap almış olur.
Diğer ibadetlerde riya olabilir örneğin namaz, hac, zikir, sadaka verme gibi ameller insanların görebileceği bir amel olduğu için o emel riya ile yapılma olanağı vardır. Ama oruçlu kendisi demediği müddetçe oruçlu olduğunu kimse anlamaz. Dolayısıyla oruç en temiz ve ihlâslı ameller arasındadır. Bundan dolayı Allah onun sevabını bizzat kendisinin vereceğini söylüyor.
14-Hz. Fatıma (s.a)Şöyle buyuruyor. Oruçlu kişi, dilini, kulağını, gözünü korumadığı müddetçe orucun ona ne faydası olabilir ki.
Oruç tutanların önemli bir noktaya dikkat etmeleri gerekir o da şudur. Sahur vaktinde ezan okunmadan önce ve iftar vaktindeyse azan okunduktan sonra biraz beklemeleri iyidir. Akşam ezan okunur okunmaz iftar açılacağına en azından ezanın bitmesini bekleyip birkaç kelime dua ettikten sonra iftarın açılması gerekir. Sahurda ise ezan okununcaya kadar yemektense ezana 5-10 dk. Kala yemeği içmeyi bırakmak da fayda var. Çünkü bazen ezan saatlerinde yanlışlık olabiliyor, dolayısıyla ezanlar erken veya geç okuna bilir. Bu geçmişte defalarca yaşanmıştır. Caferi vatandaşların ise Caferi Fıkhına uygun olarak akşam ezanından 10 dk. Sonra iftarlarını açmaları gerekmektedir

Google+ WhatsApp