İmam Humeyni İmam Z. Abidin (a.s) Camiinde Anıldı.

İmam Humeyni İmam Z. Abidin (a.s) Camiinde Anıldı.

Bağcılar Evren Mahallesi İmam Zeynel Abidin Camii 'de düzenlenen merasimle İmam Humeyni (r.a.) vefatının 22. yılında anıldı.

Program dünya Kur’an okuma yarışı 2.si Afganistanlı Karii Hafız Abdulcelil Afgani’nin Kehf suresinden okuduğu ayetlerle başladı.

Daha sonra bir konuşma yapan Huccetu’l İslam Zeynel Abidin Solhan İmam Humeyni r.a.’in büyük bir şahsiyet olduğunu ifade etti.  O’nun, doğuyu hayretlere, batıyı korkulara gark ettiğini söyledi.

Solhan konuşmasının devamında zamanın en büyük Şii alimi Ayetullah Burucerdi’nin de o dönemler genç bir talebe olan İmam Humeyni’ye çok saygı duyduğunu meclisten önce onun çıkmasını beklediğini, ardından kendisinin çıktığını söyledi.

İmam Humeyni’yi Fransa’da ziyaret eden Şehid Mutahhari şöyle der: İmamda 4 şeyi gördüm:  “Amacına tam güvendiğini, Rabbine sonsuz bir inanç içinde olduğunu, ona tam teslim olduğunu ve İran milletine güvendiğini gördüm”

İmam Humeyni halkını düşünen biriydi. Zayıf ve mazlumların imamıydı. Bir gün dostları evinde badanası dökülen bir yeri gösterip orayı boyamayı teklif ettiklerinde, imamın verdiği cevap çok manidardı: Tüm İran'ı dolaşın eğer boyanmamış ev kalmamışsa o zaman gelin son olarak benim evimi boyayın.

İşte bu yüzden İmam vefat ettiğinde tüm İran; onu gördüğünde kalbi çarpmayanlar bile mateme büründü. Yetimler yoksullar kırk gün ezadarlıkta bulundular.

Daha Mahmut Gök güzel ve etkileyici sesiyle İmam Humeyni anısına methiye ve mersiye okudu.

Sonrasında ise Fatıma ve Betül Yıldırım kardeşler gelerek o saf ve temiz zihinleriyle İmam Humeyni (r.a)hakkında hazırladıkları şiiri okudular.

 
Daha sonra konuşma sırası Gümüşhaneli  Öğretmen Hüseyin Taş'a geldi; Taş  İmam Humeyni hakkında yaptığı konuşmaya devam derek İmam Humeyni'nin izleyicilerine duygulu anlar yaşattı.
İzleyicilerden Ehlibeyt mektebi ne mübarek bir yoldur ki bundan uzak kalan ne behbahttır demeyen kalmayacaktı adeta. Çünkü hiç Şii görmeden hiç Şiilerle tanışmadan Şii olmuş çok sayıda Gümüşhaneli Şii kardeşlerden selam getirdim diyerek konuşmasına başladı.

Hüseyin hoca Gümüşhaneli Şiilerin sonradan Şii odlularını belirterek, 1979 da İmam Humeyni İslam devrimini başarıya ulaştırması üzerine dikkatlerini buraya yöneldiğini, sonrasında İmamı çok sevdiklerini bunun da Şia mektebine yönelmelerine neden olduğunu söyledi.

 “İlerdeki tarihçiler zamanı ikiye ayırıp öyle söz edecekler. Humeyni'den önceki zaman Humeyni'den sonraki zaman” diyen Hüseyin hoca İmam’ın bu gücünü Hüseyni mektepten aldığını söyledi.

Toplantıya İran İslam Cumhuriyeti Baş Konsolosu Haydari’de büyük bir heyetle katıldı.

 

 

 

Google+ WhatsApp