Kur'an'da Sözü Geçen Beyaz İplik ve Siyah İplik Nedir?

Kur'an'da Sözü Geçen Beyaz İplik ve Siyah İplik Nedir?

Ayetullah Sistani'nin fetva bürosuna Bakara suresinde oruçla alakalı "beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyin-için" ifadesinden neyin kastedildiği sorusu yöneltildi. İşte o soru ve cevabı:

SORU: Bakara suresinin 187. ayetinde geçen beyaz iplik ve siyah iplikten maksat tam olarak nedir?

CEVAP: Beyaz iplikten maksat, gün ışığı ve siyah iplikten maksat gece karanlığıdır. Fecir, ufukta yatay şekilde yayılan ışıktan ibarettir ki gecenin karanlığı içinde beyaz bir ip gibi fark edilir. Elbette gecenin sonunda iki fecir gerçekleşir. Biri kazib/yalancı fecirdir ki onun ışığı oldukça kısadır ve ufukta dikey şekilde belirip hemen kaybolur. Diğeri ise sadık/doğru fecirdir ki onun ışığı ufukta yatay şekilde yayılır. Ayetin maksadı sadık/doğru fecirdir.

Dolayısıyla sadık/doğru fecir ortaya çıkmadan önce yemek yiyebilir ve doğru fecir ufukta kendini gösterdiği anda imsak etmelidir ve bu fecirle birlikte sabah namazının da vakti girmiş olur.

Başka bir ifadeyle sabah ezanına yakın bir zamanda doğuda yukarı doğru bir beyazlık belirir ki ona birinci fecir veya kazib/yalancı fecir denir. Ne zaman ki o beyazlık yayılmaya başlarsa ikinci fecir veya sadık fecir gerçekleşmiştir; böylece imsak ve sabah namazının başlangıç zamanı gelmiştir.

Google+ WhatsApp