ORUCU BOZAN ŞEYLER-1

ORUCU BOZAN ŞEYLER-1


 

ORUCU BOZAN ŞEYLER-1
                 Orucu bozan şeyler sırasıyla şunlardır:
1-Yemek ve içmek.
2-Cinsel münasebette bulunmak.
3-Mastürbasyon
4-Allah’a, peygambere ve Ehl-i Beyte yalan isnatta bulunmak.
5-Bilerek boğaza yoğun toz kaçırmak.
6-Sabaha kadar cünüp, hayız ve nifaz halde kalmak.
7-Tedavi amaçlı da olsa bağırsaklara maktan sıvı ilaç vermek.
8-Kasıtlı kusmak.
                Başlıklar halinde verilen bu hükümleri şimdi açıklayalım:
Yemek ve içmek orucu bozar. Ama şahıs oruçlu olduğunu unutarak bir şey yiyip içerse orucu bozulmaz. Yalnız hatırladığı anda ağzında ki lokmayı hemen çıkarmalıdır. Ağzında lokma oruçlu olduğunu hatırlarda o lokmayı yutarsa orucu batıl olur. Yemek normal yenilecek şeyler olmasa dahi örneğin toprak veya ağaç kırıntısı gibi şeyleri bilerek yutarsa orucu batıldır. Macun sürülmeden diş fırçalamak orucu bozmaz. Fakat diş fırçasını suda yıkarsa o suyu yutmamalıdır. Yutmayacağından emin değilse dişini fırçalamamalıdır. Diş fırçaladıktan sonra ağızda suyun kalmadığına emin olmak için üç defa ağızdaki su sorulup dışarı atılmalıdır. Yutmayacağından eminse, ağza su alıp çalkalamak orucu bozmaz. Ama daha sonra üç defa ağızdaki su sorulup dışarı atılmalıdır. Ağızda lokma varken sahur ezanı okunursa ağızda ki lokma dışarı çıkarılmalıdır. Şayet yutulursa oruç batıl olur. Çünkü ezan okunmasıyla birlikte artık oruç zamanı başlar. Vitamin iğnesi olsa dahi İğne, serum, halk dilinde fısfıs diye biline spreyler, göz damlası ve kan vermek orucu bozmaz. Ağızda biriken tükürüğü yutmak orucu bozmaz. Ama balgam boğazdan hareket edip ağız boşluğuna geldikten sonra yutulursa oruç bozulur. Dolayısıyla ağız boşluğuna gelen balgamı dışarıya atmak gerekir. Yemek pişirenler yutmamak şartıyla yemeğin tadına bakması orucu bozmaz. Çocuğa mama vermek için ağızda bir şey çiğnemek gerekirse buda orucu bozmaz. Dişlerin arasında kalan kırıntıları yutmak orucu bozar.
Cinsel ilişkide ister boşalma olsun ister olmasın bilerek cinsel ilişkiye girmek orucu bozar. Ama tehditle cinsel ilişkiye zorlanırsa orucu bozulmaz. Oruçlu biri uyurda uykusunda cenabet olursa (kendi kendine boşalırsa) orucu bozulmaz. İnsanın hanımıyla şakalaşması onu öpmesi orucunu bozmaz.
Mastürbasyon büyük günahlardan olup orucu bozar. Mastürbasyon yapıp boşalmayan birinin dahi orucu bozma niyeti olduğu için orucu bozulur. Elinde olmaksızın kendisinden meni gelen birinin orucu bozulmaz. Uyumak orucu bozmaz. Oruçlu insanın uykusu ibadettir. Oruçlu iken uyuyan ve uykuda cünüp olan biri imkanı varsa iyisi budur ki banyosunu yaparak gusül alsın. Ama akşam ezanına kadar olsa dahi banyo yapmadan beklese de orucu bozulmaz.
Oruçlu biri Allah’a, peygambere ve Ehl-i Beytten birine yalan isnatta bulunursa orucu bozulur. Örneğin, Kur-an’da olmadığı halde birisi Kur-an’da şöyle yazıyor derse veya tam tersi kur-an’da olmasına rağmen birisi Kur-an’da böyle bir şey yoktur derse orucu bozulur. Durum Peygamber ve Ehl-i Beyt imamlarında da aynı şekildir. Peygamber söylemediği halde birisi peygamber şöyle söylemiştir derse orucu bozulur. Bunu yazıyla dahi söylese yine orucu bozulur. Hatta başkasının söylediğini onaylar şekilde evet öğledir derse ki bu sanki o hadisi biliyormuş gibi onaylarsa öyle bir hadiste yoksa sadece evet diyen şahsın dahi orucu bozulur. Ama hadisi bir kitaptan aktarır veya birisinden duyduğunu derse o hadiste yanlış olsa dahi orucu bozulmaz. Örneğin “Ben filan şahıstan peygamberin şöyle dediğini duydum” derse orucu bozulmaz. Orucu bozulan biri “nasıl olsa orucum bozuldu” deyip yiyip içemez oruçlu gibi akşam ezanını beklemeli ramazan ayından sonra da kazasını tutmalıdır.

Google+ WhatsApp