Şehristani: Bencillikler Toplumdaki Sorunların Asıl Kaynağıdır

Şehristani: Bencillikler Toplumdaki Sorunların Asıl Kaynağıdır

Ayetullah Sistani’nin tam yetkili vekili Seyyid Cevad Şehristani, başkalarının ilerleyişinden rahatsızlık duymanın bir hastalık olduğuna dikkat çekti ve şöyle konuştu: Neden sadece ben üstün olayım, sadece ben ilerleyeyim, başkaları değil? Neden böyle düşünelim ki? Gerçekten eğer bu tarz düşünceleri bırakırsak ve kurumlarımıza birbirleriyle yardımlaşma ve dayanışma içinde olmalarını öğretebilirsek toplumumuzdaki sorunlar çözüme kavuşmaz mı?

Kızılay haftası münasebetiyle Kızılay Başkanı Dr. Rızai ve beraberindeki heyeti kabul eden Ayetullah Seyyid Cevad Şehristani, bu kurumun toplumsal sıkıntılardaki rolünü övdü ve şöyle konuştu: Kızılay bir toplum örgütüdür. Sizin böylesine önemli bir sorumluluğu üstlenmiş olmanız Yüce Allah’ın size bir lütfudur. Dolayısıyla size bu lütufta bulunan Allah’a şükretmelisiniz.  Biz önemli görevleri başarıyla ifa etmede iki hususiyetin gerekli olduğuna inanıyoruz: Birincisi o işte uzmanlık, ikincisi ise sorumluluk duygusu taşımak… ki bu iki hususu “tahassüs ve taahhüt” kavramları ile ifade ediyoruz. Toplumda bazı yöneticiler, tahassusun taahhüdden daha önemli olduğuna inanıyor ve genellikle de seçimlerinde bu yönde tercih kullanıyorlar. Bazıları da taahhüd ve sorumluluk duygusunu önceleyen bir politika takip ediyorlar.

Ayetullah Şehristani sözlerine şöyle devam etti: Bizim kurumlarımızdaki en önemli sorun, iş başına gelenlerin önceki ekibi tamamen baypas etmesi ve kendisi ile aynı düşüncede olanları iş başına getirmesidir. Oysaki önceki ekipten iş bilen tecrübeli kişilerden faydalanabilirler. Ama bunu yapmıyorlar. Singapur Malezya’da bir harabe idi. Ama şimdi günün en önemli teknolojisi bu ülkede gerçekleşiyor. Bu başarının sebebi, o ülkedeki güçlü yöneticiler ve İşbilen kimselerin işbaşında olmasıdır.

Şehristani sözlerine şöyle devam etti: Neden batının bizden daha önde olduğunu düşünelim? Onların bizden ileride bulunduğunu kabul edelim? Bu düşünce tarzı tamamen yanlıştır. Onlar bizden ileride değil. İranlılar yaratıcılık ve yenilikte hep önde olmuştur. Bununla birlikte eğer yardımlaşma ve dayanışma ruhu ile hareket edilirse ülkedeki sorunların çoğu çözüme kavuşacaktır.

Ayetullah Şehristani, İranlıların dünyanın birçok ülkesinde önemli başarılarla gündeme geldiğine işaret etti ve ekledi: Tıp ve mühendislik alanlarında İranlılar dünyanın birçok yerinde üstün derecelere nail olmuşlardır. Tüm bu başarılar şunu gösteriyor ki tahassüs, yani uzmanlık konusunda ülkemizde sıkıntı yoktur. Sıkıntı taahhüt, yani sorumluluk şuuru ile hareket etme hususundadır. Maalesef bencillik duygusu sorunların kaynağını oluşturmaktadır. Eğer kurumlar sadece kendilerinin ilerleyişini değil de mektebi değerlerin ilerlemesini kendilerine dert edinecek olursa sorunların çoğu çözüme kavuşacaktır.

Google+ WhatsApp