Türk Heyeti Necef Belediye Başkanıyla Görüştü

Türk Heyeti Necef Belediye Başkanıyla Görüştü

 

Görüşmeye AK Parti İstanbul milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Prof. Hüseyin Hatemi, Prof. Ahmet Suphi, Prof. Kerem Karabulut, Doç. Dr. Ata Şenlikçi, Antakya Ehlibeyt vakfı Başkanı Ali Yeral, Kurander Başkanı Mikail Gürel, Belediye Encümen Üyesi Özcan Korhan ve Dünya Alulbeyt Vakıf ve Müesseseleri Türkiye sorumlusu Rahmi Onurşan katıldı.
 
Görüşmede kendisi de 15 yıl Bağcılar Belediye Başkanlığı yapmış olan AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık Necef belediyesinin çalışmaları hakkında gördüklerini aktararak, belediye başkanına başarılar diledi.
 
Irak yöneticilerinin özellikle de Belediyenin yüklendiği sorunluluğun ağır olduğunu belirten Feyzullah Kıyıklık “Hem yüklendiğiniz yük çok ağır, hem de çok büyük bir imtihandan geçtiniz. İnşallah Rabbim sizlere bir daha böyle bir imtihan göstermez. Tabi bundan sonra devletin yapacağı çok şey olduğu gibi yerel yöneticilerin de büyük görevleri vardır. Rabbim inşallah yardımcı olur bir dahaki gelişimizde alt yapısını tamamlamış, örnek şehir planıyla bir Necef-i Eşref’le karşılaşırız” diye temennilerini bildirdi.
 
Kendisinin de yıllarca yerel yönetimde çalıştığını Belediye Başkanlığı yaptığını söyleyen Kıyıklık gördüğüm bazı şeyleri bir kardeş olarak paylaşmak istediğini belirtti.
 
Belediye Binasının güzel beğendiğini söyleyen Kıyıklık “Arkadaşlarla gelirken burasının dışarıdan bir belediye binası olması gerektiğini düşündüm. Arkadaşlar tereddüt etti ama ben geniş bir alan içerisine oturtulmuş, bahçesiyle, şıklığıyla düzenli bir bina olduğunu görünce belediyeye bunun yakışacağını düşündüm, demek ki yanılmamışım” dedi.
 
Bunun yöneticilerde yeterli teknik alt yapını olduğunu gösterdiğini ve bunun da işlerini kolaylaştıracağını söyledi.
 
Fakat İmam Ali Türbesi Şerifinin etrafındaki yapılanmanın eksik olduğunu, çok geniş ve açık bir alana yayılması gereken binaların çok küçük bir alana sıkıştırıldığını ve binaların arasının çok dar ve nerdeyse pencerelerin birbirine bitişmiş olduğunu söyleyen Kıyıklık “Zannedersem Hz. Ali’de burada bir mekân kuracak olsa daha geniş ve refah bir yapılanma isterdi. Çünkü daha sonraları bunları düzeltmek çok zor olacaktır. Siz belediye olarak buraya güzel bir mekân kurmuşsunuz. Aynısının Hz. Ali’nin türbesinin çevresine de kurulmasını isteriz” diye konuştu.
 
Başkanı dinç ve dinamik biri olarak gördüğünü ve çok büyük hizmetler yapacağını umduğunu belirten Başkan Kıyıklık, Necef için çok iyi bir plan yapılası durumunda, şehrin kısa zamanda kendini göstereceğini söyledi.
 
Alt yapı çalışmalarının başladığını gördükerini bunun sevindirici olduğunu söyleyen kıyıklık şöyel konuştu: “Yeşil alanlara çok yer vermeniz lazım, caddelerin çok geniş tutulması lazım. Bunları sizin eseriniz olarak kalır ve umulur ki gelecekte 500 yıl isminizden bahsedilir. İmkânınız çok az olabilir ama henüz fırsatınız var ve gayretleriniz birçok sorunun çözüm anahtarıdır”
 
“Burası bizim kutsal şehirlerimizden birisi ve Müslümanların de gelip görmek istediği bir yerdir. Buraya uygun bir şehir planı, oturum planı mutlaka hazırlamışsınızdır. Bizler de elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Diğerlerinin de fikirlerinden ve tecrübelerinden faydalanırsanız daha iyi sonuçlar alacağınıza inanıyorum” diyen Kıyıklık, Necefin gelecekte bu anki durumundan çok daha iyi bir düzeyde ziyaretçilerini ağırlayan bir şehir olmasını, ziyaretçilerin gönül rahatlığıyla ziyarete gelmelerini temenni ettiklerini bildirdi.
 
Türk heyetine bu anlamlı ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Necef Belediye Başkanı Muhendis Hişam Mahmud Muhammed dost ve kardeş ülkeden değerli konukları üstatları ağırlamaktan onur duyduklarını söyledi.
 
Dostlardan, bilgi ve tecrübe sahibi herkesten faydalanmak istediklerini belirten Necef Belediye Başkanı “Hem bizler hem arkadaşlar şu an çok muammalı bir çalışma başlatmış durumdayız. İmam Ali türbesi genel sekreterliğinin de yardımlarıyla inşallah türbenin etrafını her bakımdan güzel bir projeyle yeniden yapacağız” diye konuştu.
 
Necef Belediye Başkanı Mühendis Muhammed sözlerine şöyle devam etti: “Şunu da demek isterim ki önceki diktatör rejim döneminde buralar çok çok ihmal edildi. Irak’ın tamamı birçok imkândan mahrum kaldı. Özellikle de mukaddes mekânlar kasıtlı olarak çok ihmal edildi. Bizler de en kısa zamanda bu eksiklikleri telafi etmeye çalışıyoruz. Fakat siz de takdir buyurursunuz ki halkımız birçok temek imkânlardan şu an yoksun durumda. Ülkeyi bir harabe olarak devraldık ve şu anda bu harabelerin arasından yeni bir kent yeni bir Irak inşa etmeye çalışıyoruz.”
 
Ayrıca İmam Ali türbesi şerifinin etrafındaki yapıların nerdeyse yüzde doksanı eski tarihi yapılar, okullar, medreseler, türbeler, hanlar vs. gibi tarihi yapılar olduğunu belirten Mühendis Muhammed, bu tarihi yerlerin yapının kendine uygun restore edilmesi ve korunması gerektiğini, bunun da şehrin her yerine istedikleri gibi dokunamamaları anlamına geldiğini söyledi.
 
“Türki’deki kardeşlerimizin tecrübelerinden faydalanmak isteriz. Zaten şu an birçok Türk şirketi Necef’te hizmet etmektedirler. Bu şirketlerden halk olarak çok memnunuz. Bu ilişkilerin daha ileri götürülmesinden yanayız” diyen Necef Belediye Başkanı bu ziyaretlerin önemine vurgu yaparak geleceğe dönük daha iyi işbirliği ortamının gelişmesini temenni ettiklerini söyledi.
 
Daha sonra Türk heyeti Belediye Başkanına Osmanlı motifi çini hediye ederken Belediye Başkanı da Necef’e has bir taş olan “Durru’n-Necef” taşından yapılma yüzük hediye etti.
 
Türk Heyeti Necef Belediye Başkanıyla Görüştü

Google+ WhatsApp