Tuzluca Al'i Âba Derneği'nden Görkemli Kutlama

Tuzluca Al'i Âba Derneği'nden Görkemli Kutlama

Hz. Fatıma'nın doğum günü münasebetiyle Tuzluca Al-i Aba Derneği kutlama programı düzenledi. Programa büyük ilgi gösteren Ehlibeyt dostları Tuzluca'dan otobüsle Van'a geçtiler.

Van'da bulunan Ehlibeyt dostlarıyla bir araya gelen katılımcılar, piknik alanında önce yemeklerini yediler. Kılınan öğle namazının ardından kapalı alana geçildi. Afganistanlı Hafız Abdulcelil Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Ehlibeyt alimlerinden Seyit Haşim Erdoğan bir konuşma yaptı. Erdoğan, konusmasında şunları söyledi:

"Hz. Fatima'yı kısaca tanımak istersek, babası alemlere rahmet olan Hz. Muhammed'dir; annesi ise servetiyle İslamiyet'in kalkınmasında büyük payı olan Hz. Hatice'dir. Dikkat buyurun, Hz. Peygamber efendimiz, Hz. Hatice ve Hz. Ali hakkında söyle buyurmuştur: "Hatice'nin serveti ve Ali'nin yiğitliği olmasaydı, İslam ayakta kalmazdı." Hz. Fatıma, Hz. Ali'nin eşidir, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in annesidir. O zaman hepimiz bu doğum gününe sahip çıkmalıyız. Ve bize emanet edilen bu emaneti sahibine teslim etmeliyiz."

Erdoğan'ın ardından Ş. Ahmet Alçiçek katılımcılara seslendi: "Allah (cc) Hz. Fatıma'yı kevser havuzuna benzeterek tüm ümmetinin ona sahip çıkmalarını elçisi olan Hz. Muhammed'e emretmiştir. Hz. Muhammed buyurmuştur ki "Onu inciten beni incitir; onu seven beni sever" Artık takdiri sizlere bırakıyoruz."

Hz. Fatıma hakkında şiirlerin okunduğu kutlama töreninde, bu kutlu gün münasebetiyle makale, şiir ve soru hususunda yapılan yarışmada dereceye giren bayanlara ödüller verildi; programa katılan Van'daki ailelere o günün anısına birer eşarp hediye verildi.


Törenin ardından toplu bir şekilde Van Kalesi ve Muradiye Şelalesi gezildi. Katılımcılar, Tuzluca'da ilk defa böyle bir programın yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek Tuzluca Al-i Aba Derneği yetkililerine teşekkürlerini bildirdiler.

 

Google+ WhatsApp