UNESCO'dan İmam Ali (a.s) Haremine Ziyaret

UNESCO'dan İmam Ali (a.s) Haremine Ziyaret

Unesco’nun Necef temsilcisi Seyit Mehdi Musevi’nin de eşlik ettiği heyet, Harem’in halkla ilişkiler sorumlusu ve yönetim kurulu üyesi Üstat Cihat tarafından karşılandı.

İmam Ali Haremi’nde bulunan el yazma eserler konusunda bilgi alan Unesco heyeti, el yazma eserler bölümünü inceledi.
Önceki dönemlerde önem verilmeyen ve çürümeye terk edilen el yazma eserler konusunda, İmam Ali Haremi sorumlularının başlattığı kapsamlı çalışmayı takdir ettiklerini söyleyen Unesco heyeti. Haremdeki termim ve onarım çalışmalarını yakından inceledi.
Dünyanın sayılı kütüphanelerinden olan Süleymaniye kütüphanesi El Yazma Eserleri bölümüyle de ortak çalışmalar yapılacağını, özellikle onarım ve koruma konularında tecrübelerinden istifade edeceklerini belirten Üstat Cihat, yakın zamanda bu büyük el yazma kütüphanesine yaptıkları ziyaretin kendileri için çok faydalı olduğunu ve aldıkları olumlu sonuçların sevindirici olduğunu söyledi.
Ayrıca Onecso’nun haremin el yazma eserlerinin onarımı ve saklanması konusunda yaptığı yardımlar için de teşekkür eden Üstat Cihat, bu ortak çalışmaların bütün insanlığın ortak mirası olan bu eserlerin sonraki nesillere ulaştırılmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Google+ WhatsApp